25 Şubat Pazartesi günü 22:25’de Başak burcunun 7.23 derecesinde Thuban yıldızı ile birleşen dolunay gerçekleşecek. Dolunay zamanları Güneş ile Ay’ın karşı karşıya geldiği,gerek ruhsal gerekse dış şartların oluşturduğu gerilimlerin ve zorlanmaların yaşanabileceği farkındalık kazanma, sonuç alma dönemleridir. Yeni aylarda başlanan işlerimiz ve niyetlerimizle ilgili gelişmeler yaşanabilir. Başak burcu dolunayları iş ve çalışma hayatımız, günlük rutinlerimiz, sağlığımız, detay, beceri ve düzen gerektiren hizmet kavramlarıyla ilgilidir.Dolunay sırasında yönetici gezegen Merkür retro harekette ve Mars ile kavuşumda. İkizler burcundaki Jüpiter dolunay derecesine kare yapıyor. Balık burcundaki Güneş Chiron ve Neptün ile kavuşumda. Kendi kimliğimiz , manevi ve ruhsal değerlerimiz, bizi yaralayan ve şifa veren unsurları keşfetmemiz ve tüm gerçekleri daha detaylı görmemiz gerekebilir. Jüpiterin etkisi fazla kendine güven,iyimserlik ile birlikte bilinçaltındaki düşüncelerin yarattığı duygusal karmaşa ve hayalkırıklıkları yaratabilir. Dış dünyada bazı gizli düşmanlar ve sağlık sorunları fark edilebilir.

Dolunay Türkiye Cumhuriyeti horoskopunun 3. Evinde Kuzey düğüm üzerinde gerçekleşecek. Güney düğüm üzerinde Güneş, Chiron, Neptün yer alıyor. Mars ve Retro Merkür ise TC’nin 10. Evinde. Ülkemizin geçmişi, manevi ve dinsel değerleri, felsefi ve hukuksal gelişim, karmik getirilerinin bu dolunay ile birlikte kadersel olarak gittiğimiz yol üzerindeki bazı detayları gözler önüne serebilir. Geçmişte ektiklerimizi toplamanın veya yanlışlarımızla yüzleşmenin zamanı diyebiliriz. Dolunayın 3. Evde gerçekleşmesi, iletişim, ulaşım, ulaşım araçları, medya, gazeteciler, yayıncılık, eğitim, trafik, internet, komşularla ilişkiler gibi konularda önemli hareketler olabilir. Tabii Güney düğümde hukuk ve yargı konuları, dış ülkeler ile bağlantılar, yüksek öğretim,maneviyat ve dinsel temalara dikkat çekiyor. Horoskopun tepe noktasındaki Mars ve Retro Merkür ülke yönetiminde zorluklara, karışıklıklara ve bazı aldanışlara, dağılmalara işaret ediyor. Dolunaya kare yapan Jüpiter 12. evde gizli örgütleri, bilinçaltından gelen şartlanmaları, düşmanlıkları, hapishaneleri, hastaneleri temsil eden alanda . 3. Ev etkisiyle haberleşmenin, medyanın çok yoğun olacağını ancak sansasyon, yanlış haberler, skandallar, hatalı yazılı, sözlü belgeler vb gündemde olabileceğini söyleyebiliriz. Ulaşım ve trafikde yaşanabilecek olumsuzluklar,kazalar da ( özellikle deniz ve suda) bu dolunayda çok artabilir..

Dolunay zamanına göre çıkarılan dolunay haritasında ise Yükselen 5 derece Akrep Türkiye’nin Güneşi ile tam kavuşumda. Haritanın birinci evinde yerleşen Satürn zorluk ve sorumluluklara işaret ediyor. Dolunay 10. Evde gerçekleşiyor. 4. ve 5. Evdeki gezegen yoğunluğu ve 8. Evdeki Jüpiterin karesi özellikle yönetim, ekonomi ve finansal alanda dönüşümleri sorunları işaret ediyor gibi. Merkürün retro hareketi Mars ile kavuşumu geçmişten gelen abartılı ve düşüncesiz eylemlerin beklenmeyen sonuçları ile karşılaştırabilir. Jüpiter burada abartan ve büyüten bir etki yapmaktadır. Neptün ve Chiron’un manevi, ruhsal ve şifa arayan yönünü kontrol etmemiz zorlaşabilir. Hatalarımız, yaralarımız, hayalkırıklıklarımızla yüzleşmek zorunda kalabiliriz. Bu dolunay ülkemizi eski düşünce kalıplarından, alışkanlıklardan, hatalardan ve zayıflıklardan arınarak daha gerçekçi ve mantıklı çözüm yolları bulmaya zorlayabilir.

Dolunayın size olan etkilerini burç ve yükselen burcunuza göre okuyabilirsiniz.

KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)
Sevgili koçlar ,25 Şubat’ta Başak burcunda oluşacak dolunay, günlük hayatınızda ve iş hayatınızdaki bazı eski kavramlar ve hatalarınızla sizi yüz yüze getirebilir. İlk başta bir hayal kırıklığı ve karmaşa yaşayabilirsiniz ancak hayatınızla ilgili yeni düzenlemeler yapabilmeniz için bu gerekli bir durum. Bu dolunayı yaşam şeklinizde gereksiz ve zararlı olan her türlü davranış ve alışkanlıktan kurtulmak için yapıcı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. 26 Şubat’tan itibaren Venüs’ün Balık burcuna geçmesi gizli aşk ilişkileri getirebilir.Bu önceden tanıdığınız bir kişi olabileceği gibi, size karşı ilgisi olan gizli bir hayranınız da olabilir.

BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)
Başak burcunda oluşacak dolunay sizin beşinci ev konularınızı etkileyecek. Yaratıcı çalışmalarınız, spor, sanatsal faaliyetleriniz, flörtler ve çocuklarınızla ilgili bazı kavramlarda önceden başladığınız girişimlerde sonuçlanmalar olabilir. Bazı konulardaki eksikleri ve yanlışları fark edip yeni düzenlemeler yapabilirsiniz. Spekülatif konuların ve risk taşıyan girişimlerin bu dönemde uygun olmadığını söyleyebiliriz. Duygusal hayatınızda ise eski bir arkadaş ve flörtle karşılaşmanızla birlikte aranızdaki duyguların tekrar canlanması söz konusu olabilir. Aranızdaki fikirsel sorunları çözümlediğiniz takdirde ilişkiniz daha ciddi boyutlara da taşınabilir.


İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran)
Başak burcunda oluşacak dolunay ev ve aile konularına dikkat çekiyor. Merkür’ün retro olması ve Jüpiter’in etkisiyle aile ve evinizle ilgili bazı eski sorunlar tekrar gündeme gelebilir. İyi niyetli ve pozitif yapınızla birlikte hızlı çözümler bulabilirsiniz. Geçtiğimiz Eylül ayında başladığınız bazı işlerin sonuçlarını bu ay hızla almaya başlayabilirsiniz. 26 Şubat’tan itibaren Venüs’ün de Balık burcuna geçmesiyle birlikte kariyer alanındaki olumlu etkiler artabilir.


YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)
Başak burcunda oluşacak dolunay sizin yakın çevreniz, kardeşleriniz, eğitim, seyahat , iletişim ve ticari faaliyetleriniz ile ilgili alanlarda sonuçlanmalar getirebilir. Kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz, yaratıcılığınızın arttığı bu dönemde iletişim, yayıncılık, medya internet ile ilgili hızlı gelişmeler de yaşayabilirsiniz. Daha önceden başvurduğunuz bir eğitim programı ya da seyahat planında yeni düzenlemeler yapmanız da gerekebilir.


ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)


Başak burcunda oluşacak dolunay para ve kazançlarınızı temsil eden alanda olacak. Merkür’ün retro olması ve Jüpiter’in dolunaya yaptığı kare açı para konularında gerçekçi ve temkinli olmanız gerektiğini işaret ediyor. Sosyal ve iş çevrenizin verdiği cesaretle yeni girişimler gündeme gelebilir ancak acele etmeden bazı kavramların olgunlaşması ve olayların netleşmesi için zaman tanımanız gerekebilir.

BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)
Başak burcunda oluşacak dolunay bütün gözleri sizin üzerinize çevirebilir. Jüpiter’in kariyer evinizden desteklediği dolunay ile birlikte iş ve kariyer hayatınızda çok öne çıkabilirsiniz. Ancak çok fazla kendine güvenli ve riskli tavırlar içinde olmamalısınız. Hayatınızdaki bazı konularda gerçeklerle yüzleşmeniz gerekebilir. Kendinizi hassas ve kırılgan hissedebilirsiniz. Şu ana kadar gerektiğinden fazla iyimser ve cömert davranmış olabilirsiniz. Ancak bu dönemde kararsız ve çekimser olmadan sizin için zararlı kavramları hayatınızdan çıkarmanız gerekebilir. 28 Şubat’ta Venüs’ün Balık burcuna geçmesi ile birlikte ikili ilişkilerinizde duygusal paylaşımlar ve romantizm artabilir.

TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)


Başak burcunda oluşacak dolunay biraz daha içe dönmenize ve kendi kabuğunuza çekilmenize neden olabilir. Bunu bir fırsat bilip kişisel bakımınızla ilgilenebilir, sağlık kontrolleri yaptırabilir, ruhsal çalışmalara katılabilirsiniz. Fiziksel ve zihinsel olarak dinlenip, arınabilirsiniz. Bu dolunayda çevrenizdeki kişiler hakkında bilmediğiniz bazı gerçekleri öğrenip, gizli düşmanlarınızı da fark edebilirsiniz.

AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )

Başak burcunda yaşanacak dolunay bazı gelecek hedefleriniz, projeleriniz, grup faaliyetleriniz ile ilgili sonuçlanmalar meydana getirebilir. Bazı planlarınızdan gerekli desteği bulamadığınız için vazgeçebilirsiniz. Aynı şekilde bazı gruplardan ayrılma ya da bir arkadaşlığınızı uğradığınız hayal kırıklığı sonucu bitirme kararı da alabilirsiniz.

YAY (23 Kasım-21Aralık)


Başak burcunda oluşacak dolunay sizin kariyer evinizde bir süredir ilgilendiğiniz bir konuda sonuçlanmalar getirebilir. Ancak Merkür’ün retro olması ve Jüpiter etkisi çok fazla iyimser olmamanız konusuna işaret ediyor. Önceden fark etmediğiniz bazı kavramlarla daha sonra karşılaşıp hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Beklediğiniz gelişmeler hayal ettiğinizden çok farklı olabilir.Bu dolunay işyerinizde eskide kalmış konuları tekrar karşınıza çıkarabilir.Daha önceden başlamış olduğunuz fakat tamamlamadığınız konularla tekrar ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. 26 Şubat’tan itibaren Venüs’ün Balık burcuna geçmesi ile birlikte şartlar biraz yumuşayabilir ve içsel huzurunuza kavuşabilirsiniz.

OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)
Başak burcunda oluşacak dolunay, yurtdışı, medya, yayıncılık, yüksek öğrenim veya hukuk ile ilgili kavramlarda bazı sonuçlanmalar getirebilir. Ancak Merkür’ün retro olması eskiden kalan yarım bırakılmış bazı konuları tekrar gündeminize taşıyabileceği gibi, süregelen işlerde gecikmeler ve karışılıklar da yaratabilir.Jüpiter’in etkisi çevrenizden gerekli destek ve yardımları alabilmenizi kolaylaştıracaktır. Ancak fazla iyimser ve cesur tavırlarla gereksiz risklere de girmemelisiniz.

KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)


Başak burcunda oluşacak dolunay ortak kazançlar, krediler, sigorta, vergi, miras, nafaka vb. konularda eskiden kalan kavramların sonuçlanmasını sağlayabilir. Eski bir borcun ödenmesi, beklenen kredinin gelmesi, eski vergilerin, sigortaların yeniden yapılandırılması bu dönemde uğraştığınız konular arasında yer alabilir. Günlük hayattaki harcamalarınızda hesapda olmayan bazı harcamalar olabileceği gibi bazı eşyalarınızda kaybolma ve arızalanma gibi durumlar da yaşayabilirsiniz. Kazançlarınızla ilgili yeni düzenlemeler yapabilirsiniz.

BALIK (19 Şubat – 20 Mart)

25 Şubat’ta Başak burcundaki dolunay sizin ikili ilişkileriniz ve ortaklıklarınızı temsil eden alanda olacak.Dolunay özel bir ilişkinizle ilgili yeni kararlar vermenize neden olabilir. Balık burcundaki yoğun etki kararlarınızın duygusal olacağını ve fazla coşkulu, iyimser davranabileceğinizi gösteriyor. Merkür’ün retro olması bu dolunayın eski bir ilişki veya iş anlaşması ile ilgili sonuçlanmalar olabileceğine işaret ediyor. 26 Şubat’tan itibaren burcunuza geçecek olan Venüs ile birlikte çok daha uyumlu, huzurlu, sevgi dolu ve çekici olabilirsiniz.

Astrolog Demet Baltacı www.bilincokulu.com

http://bilincokulu.com/portal/members/home