266 milyon paket kaçak sigara yakalandı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012'de ve bu yılın 9 ayında toplam 266 milyon paket kaçak sigara yakalandığını bildirdi.

Anadolu Ajansı 14.11.2013 - 15:35

266 milyon paket kaçak sigara yakalandı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2011'de yürürlüğe giren Tütün ve Tütün Mamulleri Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı'nın sonuçlarını açıkladı.

Her fırsatta kaçakçılıkla, kayıtdışılıkla yapılan mücadelenin önemini vurgulayan Şimşek, bunun ülke için en az terör kadar tehlikeli olduğunu ifade etti. Kayıtdışılık ve kaçakçılıkla mücadelenin artarak devam edeceğinin altını çizen Bakan Şimşek, bu kapsamda 2011 Ekim'de yürürlüğe giren ve büyük önem verdikleri Tütün ve Tütün Mamulleri Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı'nda elde ettikleri sonuçları çok başarılı bulduğunu kaydetti.

Söz konusu planla, tüm kurumların entegre bir şekilde çalıştığını belirten Şimşek, sonuçlara ilişkin ise şu rakamları verdi:

"Geçen yılın tamamında ve bu yılın 9 ayında toplam 266 milyon paket sigara yakalandı. Bu sigaraların ortalama piyasa değeri 1 milyar 200 milyon lira. Bu sonuçlarda önemli pay Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ve Jandarma Genel Komutanlığı'na ait. Onlara özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu sayede önemli bir oranda vergi kaybı da önlenmiş oldu. Öte yandan, emniyet birimlerinin operasyonları neticesinde elde ettiği sonuçlar, söz konusu kaçakçılığın terör örgütüyle bağlantılı olduğunu da açık bir şekilde ortaya koyuyor. Dolayısıyla eylem planını terör örgütünün finansman kaynağının kurutulması ve terörle mücadelenin bir parçası olarak da görmek gerekiyor. Yapılan bu mücadeleyle terör örgütlerine gidecek kaynak da önlenmiş oldu."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...