27 Mayıs’ın 50. yılına hazırlık

''Darbelere Karşı 70 Milyon Koalisyonu ve Sivil Dayanışma Platformu'', ''Genç Siviller'' öncülüğünde 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesinin 50. yıl dönümü dolayısıyla çeşitli gösteriler yapılacak.

''Genç Siviller'' Temsilcisi Ceren Kenar, düzenledikleri basın toplantısında, ''Darbelerle geçen 50 yıl'' adıyla hazırlanan ortak metni okudu.

Kenar, son 50 yılın, hesabı sorulmamış askeri müdahalelerle geçirildiğini, 27 Mayıs askeri müdahalesinin 50. yılının, bunun için tarihi bir fırsat olduğunu belirterek, bu dönemin sorumlularının bütün yurttaşlardan özür dilemesi gerektiğini ifade etti.

''Sivil Dayanışma Platformu'' Başkanı Ayhan Ogan da yarın akşam Yassıada'dan yükselen bir ışık gösterisi yapılacağını, 27 Mayıs Perşembe günü de ''Yassıada Demokrasi adası olsun'' faaliyeti kapsamında Yassıada'ya gidileceğini, Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı mahkeme salonunda bir anma toplantısı yapılacağını, aynı gün akşam saatlerinde de Tünel'den Taksim Meydanı'na yürüyüş yapılacağını bildirdi.

''Sivil Dayanışma Platformu'' üyesi eski Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek de 12 Eylül dönemindeki Milli Güvenlik Konseyi üyeleri ile bu dönemde kurulan hükümetler ve Danışma Meclisi'nde görev alanların yargılanmasını önleyen geçici 15. maddenin yürürlükten kaldırılmasının isabetli bir karar olduğunu belirtti.

Zaman aşımı süresinin bu maddenin yürürlükten kalktığı tarihten itibaren işleyeceğini, hukuken yargılama yapılabileceğini savunan Petek, bu mahkemenin aslında vicdanlarda yapılması gerektiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...