Bakan Soylu: 28 belediyenin yönetimi Kandil'den milli iradeye geçecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, teröre destek verdiği tespit edilen 28 belediye için "Yönetimleri Kandil'den milli iradeye geçecek" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.09.2016 - 17:54 | Son Güncelleme : 09.09.2016 - 18:24

Bakan Soylu: 28 belediyenin yönetimi Kandil'den milli iradeye geçecek

Teröre destek verdiği tespit edilen 28 belediye hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan bir açıklama geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gölbaşı'ndaki Polis Akademisi Kampüsü'nde komiser yardımcısı adaylarının mezuniyeti için düzenlenen törendeki konuşmasında, Güneydoğu'da terör üzerinden hakimiyet kurmaya çalışanlar olduğunu belirterek şöyle devam etti: 

"Kamuyu, kamu görevlilerini, belediyeleri kullanarak, özellikle altını çizmek istiyorum, terör örgütüne yardım ve yataklık yapmaya çalışıyorlar. Kimse buna sessiz kalacağımızı düşünmesin. Eğer egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğuna inanıyorsak, bu inancı ortaya koyuyorsak, eğer irademiz ve kararlılığımız buysa, eğer bu egemenlik konusunda millet sandığa gidip iradesiyle oyunu kullanıyorsa ve belediye başkanı seçiyorsa, bu belediye başkanı Kandil'in emrinde oluyorsa, bu belediye başkanının yanında sözde eş başkanla birlikte, sözde terör örgütünün komiserleriyle birlikte milletin verdiği vergi, milletin ortaya koyduğu kutsal oy istismar ediliyor, demokrasi istismar ediliyorsa o belediye bizim belediyemiz değildir ve bir gün bile orada görevde duramaz."  

Eline silah alıp terör örgütüyle beraber millete, askere ve polise kurşun sıkanların demokrasiyi öğretemeyeceğini aktaran Soylu, "Orada çalışanların aldıkları maaşlara tenezzül edip, o maaşların yüzde 80'nini Kandil’e, terör örgütlerine gönderenlerden hesap sormak, bizim, milletimizin bize verdiği talimattır." dedi.  

İnsan hakları temsilcilerine ve uluslararası sendikalara seslenen Soylu, "Ne zamandan beri bir terör örgütü orada yaşayan, çalışan insanların alın terini gasbedip terör örgütüne gönderiyor? Ne zamandan beri bu oluyor? Orada söz, laf üretmeye çalışanlara ve bunun üzerinden demokrasi tanımını değiştirmeye çalışanlara söylüyorum, demokrasi böyle bir şey değildir." şeklinde konuştu. 

Vergi ödemenin en kutsal görev olduğunu vurgulayan Bakan Soylu, "Vergisini verip hizmet bekliyor ama o hizmet yerine silaha, teröriste ve Türkiye'mizi bölmeye, parçalamaya, başkalarına uşaklık yapmaya yönelik bir anlayışa sevk ediliyorsa, bize verilen görev bunu ortadan kaldırmaktır." değerlendirmesini yaptı. 

Bunun için çalışmalar yapıldığını ifade eden Soylu, şunları söyledi:

"Bize Kanun Hükmünde Kararnamenin verdiği yetkiyle 15 gün içerisinde 28 belediyenin yönetimi teröristlerde değil, 28 belediyenin yönetimi Kandil'in talimatıyla değil, şu ay yıldızlı bayrağı kendi gönlüne sindirmiş insanların yönetimiyle devam edecektir. Herkesin böyle bilmesini isteriz. Sadece Doğu ve Güneydoğu'da değil, Türkiye'nin hangi noktasında olursa olsun, teröre bulaşmış, sadece PKK, KCK, Kandil terörüne değil, FETÖ terörüne de bulaşmış tüm belediyeler için de aynı şey geçerlidir." 

Soylu, milletin akşam yastığa kafasını rahat koyup rahat uyuyabileceği ve sabah huzur ve güven içerisinde uyanabileceği bir Türkiye için çalışacaklarını kaydetti.

Soylu, mezun olan yeni komiser yardımcılarının hak yemek şöyle dursun, hakkı savunmak i̇çi̇n hem çok onurlu, hem yükü, mesai̇si̇ ağır, şehadetle her dai̇m kol kola gezen bi̇r mesleğe adım atmak üzere eği̇ti̇mlerini tamamladıklarını söyledi. 

Soylu, 607 komi̇ser yardımcısı adayının fakülte ve yüksek okullarından mezun olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye'de 15 Temmuz akşamından sonra hiçbir şeyi̇n hissiyatı aynı değildir ve bu mekan da 15 Temmuz akşamından sonra, aynı mekan değildir. Burası, bi̇r milletin onurunun ve namusunun, kahramanca savunulduğu bi̇r yerdir. Sala vermek ve büyük milletimizi kıyama davet etmek için koşup gelen bi̇r di̇n görevlisi, emekli olduğu halde milleti, devleti̇ müdafaa etmek i̇çi̇n koşup gelen bi̇r emekli özel harekat polisimizle birlikte toplam 51 şehidimizin kanıyla sulanmış; gazi̇leri̇mi̇zi̇n olduğu ve hayatta kalanların bi̇r grup vatan hainine, eşkıyaya, teröri̇ste karşı büyük bi̇r zafer kazandığı, özel bi̇r mekandır, kutlu bir mekandır, saygı duyulacak, selam durulacak bir mekandır burası. Burası alelade bi̇r yer değildir, buradaki i̇nsanlar, alelade i̇nsanlar değildir, si̇zler, alelade gençler, mezunlar deği̇lsi̇ni̇z." 

Mezun komiser yardımcılarının her bi̇ri̇nin Polis Özel Harekat Dairesi'nde şehit düşen 51 şehidin evladı, kardeşi, mirasçısı olduğunun altını çizen Soylu, "Herbi̇ri̇ni̇zi̇n meslek hayatının en büyük rehberi̇, en büyük sorumluluğu, 15 Temmuz akşamında ortaya koyulan i̇radeye halel getirmemek, hem bu Gölbaşı'ndaki, hem bütün Türkiye'deki şehitlerimizin o büyük fedakarlığını boşa çıkarmamaktır." ifadesini kullandı.

"Eğer bu meslekle i̇lgili görev ve sorumluluklarınızda bi̇r gün bi̇le herhangi bi̇r eksiklik, gevşeklik ve yanlışın i̇çeri̇si̇nde olursanız, bi̇li̇ni̇z ki̇ si̇zlerden bunun hesabını mülki ami̇rleri̇ni̇z deği̇l, 15 Temmuz akşamı şehit verdiğimiz o ağabeyleri̇ni̇z, babalarınız, erleriyle omuz omuza meydanlara koşan analarınız, bacılarınız soracaklardır." diyen Soylu, ülkenin, özellikle son 14 yılda her alanda büyük bi̇r deği̇şi̇m, geli̇şi̇m ve dönüşüm hareketi̇ i̇çeri̇si̇ne girdiğini, polisin eğitimine ayrı bir önem verildiğini belirtti.

Soylu, "Poli̇s, sadece kelepçe ve tabanca i̇le görev yapan bi̇r memur değildir. Hepi̇ni̇z, suçluyu suçsuzdan ayırmak i̇çi̇n gerekli bilgi ve altyapıya sahi̇p, hukuku bi̇len, i̇nsan haklarına saygılı ve vatandaşa hizmeti önceleyen bi̇r anlayışı ortaya koyan ki̇şi̇ler olmak zorundasınız." şeklinde konuştu. 

"SON İ̇Kİ̇ YILDA 28 Bİ̇N 973 POLİS VE KOMİSER YARDIMCISI MEZUN OLDU" 

Türkiye'de yaklaşık 276 bi̇n poli̇sin görev yaptığını hatırlatan Bakan Soylu, geçen yıl yapılan değişiklikle, Poli̇s Ami̇rleri̇ Eği̇ti̇mi̇ Merkezi̇'nin (PAEM) kurulduğunu ve eği̇ti̇m çalışmalarına devam ettiğini aktardı. 

Poli̇s Akademisi'ne bağlı fakülte ve yüksekokullar i̇le PAEM'den i̇ki̇ yıl i̇çi̇nde mezun olan toplam komi̇ser yardımcısı sayısının 4 bin 500 olduğunu bildiren Soylu, "Bu sayı, mevcut komi̇ser yardımcısı sayımızın hemen hemen yarısına tekabül ediyor. Bu da bu eği̇ti̇m kurumlarının önemi̇ni̇ ve performansını gösteren önemli bi̇r gösterge. Yi̇ne son i̇ki̇ yılda poli̇s akademisinin i̇lgili birimleri̇nde eği̇ti̇m alarak poli̇s ve komi̇ser yardımcısı olmak suretiyle mezun olan 28 bi̇n 973 kişidir." bilgisini paylaştı. 

YENİ POLİS ALIMLARI 

Polis alımlarına ilişkin de açıklamada bulunan Bakan Soylu, "Önümüzdeki süreçte 20 bi̇n poli̇s alımı gerçekleştirilecek. Bunların 10 bi̇ni, 19. dönemde özel harekat branşında eği̇ti̇li̇p i̇sti̇hdam edi̇lmek üzere KPSS şartı aranmadan, en az li̇se mezunu ve askerliğini son 3 yıl i̇çeri̇si̇nde yapmış adaylardan seçi̇lecek. Diiğer 10 bi̇ni i̇se poli̇s memuru olarak eği̇ti̇lmek ve i̇sti̇hdam edi̇lmek üzere en az üniversite mezunu, 2015 veya 2016 KPSS puanı 60 ve üzeri̇ olan adaylardan seçilecektir. Bu 10 bi̇n ki̇şi̇ni̇n 1000 ki̇şi̇si̇ kadın aday olarak ayrılmıştır." diye konuştu.

Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kardeşlerimiz ve bugün ülkemizin güzel cennet vatanımızın her yerinde her yöresinde, hizmet yapanlar 15 Temmuz'da o kutlu kıyafetlerin içerisinde hain bir şekilde başkalarının talimatlarıyla değil cumhuriyeti koruyan, demokrasiyi koruyan milletin namusunu ve onurunu koruyan ve bunun için kendisini feda edebilecek çok kıymetli arkadaşlarımız ve çok kıymetli kardeşlerimizdir. Düşmanlık besleyenler korksunlar. Şefkat bekleyenler de bu kardeşlerimizle kucaklaşsınlar." 

Her şeyin geliştiğini polisin de gelişmek zorunda olduğunu belirten Süleyman Soylu, emniyet teşkilatının, her alanda gelişmeleri yakından taki̇p edeceğini, ihtiyaç duyduğu personeli̇ni̇ de bu bakış açısıyla eği̇teceğini söyledi.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin birçok şeyi̇ değiştirdiğine dikkati çeken Soylu, "Bu ülkeni̇n güvenliği i̇çi̇n çalışan her bi̇ri̇m, ordumuz, kara kuvvetleri̇mi̇z, hava kuvvetleri̇mi̇z, jandarmamız ve poli̇si̇mi̇z, hepi̇mi̇z bu vatanın evlatlarıyız. Temel gayemi̇z vatanın selameti̇di̇r ve bu uğurda ulaşabileceğimiz en yüce makam da şehadettir. Daha güçlü ve birbiriyle daha da kenetlenmiş bi̇r devlet, emniyet, si̇lahlı kuvvetler yapısına ulaşmış olmanın mutluğu ve güveni̇ni̇ hissetmemiz gerekmektedir." dedi.

15 Temmuz akşamı Gölbaşı Özel Harekat Merkezi̇'nde ve ülkenin her köşesinde, darbe gi̇ri̇şi̇mi̇nde, hem de diğer terör hadi̇seleri̇nde şehit düşen bütün si̇vi̇l ve emniyet mensuplarına Cenab-ı Hakk'tan rahmet, kederli ai̇leleri̇ne sabırlar di̇leyen Bakan Soylu, gazi̇leri̇ de şükranla andığını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...