28 Şubat davasında 8 tahliye

28 Şubat Davası'nda aralarında emekli Orgeneral Fevzi Türkeri ve emekli Tümgeneral Erdal Şenel'in de bulunduğu 8 sanığın tahliyesine karar verildi.

01.10.2013 - 18:01

28 Şubat davasında 8 tahliye

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 28 Şubat Davası’nın bugünkü duruşmasında tutuklu sanıkların tahliye talepleri değerlendirildi.

Mahkeme heyeti, Eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Fevzi Türkeri ve eski Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel'in de aralarında bulunduğu 8 sanığın tahliye edilmesine karar verdi.

Haklarında tahliye kararı verilen diğer sanıklar şöyle:

Dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Hayri Bülent Alpkaya, Dönemin İstihbarat Daire Başkanı İsmail Ruhsar Sümer, Dönemin Genelkurmay Personel Daire Başkanı ve OYAK eski Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Türker, Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanı Tümgeneral Yücel Özsır, Emekli Tuğgeneral Metin Yaşar Yükselen, Emekli Kurmay Albay Oğuz Kalelioğlu.

Tahliye gerekçesi olarak sanıkların "kaçma şüphelerinin bulunmaması" ve "sağlık durumları" göz önüne alındı.

Tahliye edilen sanıklar tutuksuz olarak yargılanacak.

Fevzi Türkeri, 28 Şubat döneminde Genelkurmay İstihbarat Dairesi'nde çalışıyordu. Türkeri, 28 Şubat brifinglerine veren isim olarak biliniyor.

Erdal Şenel ise o dönemde bazı yargı mensuplarıyla yaptığı görüşmelerle gündeme gelmişti.

TUTUKLU SAYISI 19'A DÜŞTÜ
Son tahliyelerle birlikte tutuklu sayısı 19'a düştü.

75 tutuklu sanıkla başlayan 28 Şubat davasında mahkeme, iddianameyi kabul ettikten sonra aralarında dönemin Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu Komutanı Erdal Ceylanoğlu ve Engin Alan'ın da bulunduğu 38 ismi tahliye etmişti.

Davanın başladığı ilk hafta ise aralarında eski Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, dönemin Hava ve Kara Kuvvetleri komutanları Ahmet Çörekçi ile Hikmet Köksal'ın da bulunduğu 10 isim tahliye edildi.

BİR VE DOĞAN'A RET
Dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir ve Genelkurmay Harekat Başkanı Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 19 sanığın tahliye talebi ise mahkemece reddedildi.

Davaya 23 ekim de devam edilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...