Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 28 Şubat süreciyle ilgili herhangi bir soruşturması bulunmadığını bildirdi.

Savcı Seçen, basında yer alan, Gölcük'teki Donanma Komutanlığında ele geçirilen belgeler doğrultusunda ''Şantaj ve Askeri Casusluk'' soruşturması dışında 28 Şubat süreciyle ilgili bir soruşturma açıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Fikret Seçen, ''İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımızın 28 Şubat süreciyle ilgili herhangi bir soruşturması bulunmamaktadır'' ifadesini kullandı.

Öte yandan, Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi ve Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığına atanan hakim Selahaddin Menteş, ''Bu atama talebim doğrultusunda olmuştur. 'KCK hakimine yetki tırpanı' haberi gerçeği yansıtmıyor'' dedi.

Hakim Menteş, yaptığı yazılı açıklamada, CMK'nın 250. maddesi ile yetkili Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimiyken Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 1. Dairesinin 8 Mart 2011 tarihli kararıyla Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi ve Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığına atandığını belirtti.

Menteş, açıklamasında şunları kaydetti:

''Bu atama talebim doğrultusunda olmuştur. Atanmam kararı hakkında kurulun takdir ettiği terfi niteliğindeki bir karardır. Kamuoyunda KCK davası olarak bilinen davanın duruşmalarına CMK'nın 250. maddesi ile yetkili Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinin üye sayısının fazla olması ve mahkemede yapılan iş bölümü nedeniyle yapılan duruşmaların hiç birine katılmamış bulunmaktayım. Bazı basın ve yayın organlarından yer alan 'KCK hakimine yetki tırpanı' şeklindeki haber gerçeği yansıtmamaktadır.''