28 Şubat'ta sır perdesi kalkıyor

Refahyol hükümetinin görevden ayrılmasına yol açan 28 Şubat Milli Güvenlik Kurulu belgelerinin üzerindeki sır perdesi kalkıyor. Belgeler üzerindeki gizlilik kararı kaldırıldı.

Haberler - NTV Haber 01.09.2012 - 14:05

28 Şubat'ta sır perdesi kalkıyor

Milli Güvenlik Kurulu'nun son toplantısında, 28 Şubat'taki toplantıyla ilgili önemli bir karar alındı.


Refahyol hükümetinin görevden ayrılmasına yol açan 28 Şubat Milli Güvenlik Kurulu belgelerinin üzerindeki sır perdesi kalkıyor.

Aralarında 8 yıllık kesintisiz temel eğitim, özel Kur'an kurslarının kapatılması gibi başlıkların da bulunduğu kararların bir kısmı kamuoyuna açıklandı. Ancak bazı maddeler MGK kararlarının gizliliği öne sürülerek o gün bugündür hiç açıklanmadı.

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, daha önce bu belgeleri MGK Genel Sekreterliği'nden istemiş ancak gizlilik kararı gerekçe gösterilerek bu talep geri çevrilmişti.

Önümüzdeki hafta komisyonun yeni bir yazı yazarak gizlilik kararı kaldırılan belgeleri yeniden MGK Genel Sekreterliği'nden isteyeceği belirtiliyor.

28 Şubat 1997 tarihinde yapılan ve 9 saat süren Milli Güvenlik Kurulu'nda çıkan kararlar, Necmettin Erbakan başkanlığındaki Refahyol hükümetini düşüren en önemli mihenk taşı olarak gösteriliyordu.

Sayfa Yükleniyor...