284 milletvekiline kırmızı kart

Gazeteler, milletvekili aday listelerini "AK Parti budama, CHP tasfiye", "Liste devrimi", "Listelerde sürpriz çıktı", "Daha genç, daha kadın" gibi başlıklarla duyurdu.

12.04.2011 - 07:29

12 Haziran seçimlerinde aday olan isimlerin kesinleşmesini bütün gazeteler manşetten verdi.

Liste devrimi
HÜRRİYET

AK Parti 167, CHP 64, MHP 27 milletvekilinin üzerini çizdi. Partiler seçmenin karşısına yeni isimlerle çıkma kararı aldı.

AK Parti budama, CHP tasfiye
SABAH

AK Parti'de 333 milletvekilinden 167'si listede yok. CHP'de 101 milletvekilinden 75'i saf dışı bırakıldı.

Grubun yarısı ve bir bakan yok
HABERTÜRK

Erdoğan, bir bakan ve 167 milletvekilini liste dışı bıraktı, sahillere kurmaylarını kaydırdı. Türbanlı aday da var.

284 milletvekiline kırmızı kart
MİLLİYET

Aday listeleri YSK'ya sunuldu, milletvekillerinin yüzde 53'ü listelere giremedi. AK Parti güçlü adaylarını sahillere yerleştirirken CHP iç kesimlere yöneldi.

Listelerde sürpriz çıktı
ZAMAN

Aday listelerinde mevcut vekillerin yarısına yer vermeyen AK Parti, bakanların seçim bölgelerini değiştirdi. Bülent Arınç Manisa'dan Bursa'ya kaydırılırken, İzmir listesi Binali Yıldırım ve Ertuğrul Günay'la güçlendirildi. AK Parti en büyük sürprizi Alparslan Türkeş'in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş'i aday göstererek yaptı. CHP'de eski yöneticilerin tasfiyesi ve Ergenekon sanıklarının adaylığı, tartışmaların odağına yerleşti. MHP ise merkez  sağın eski isimleriyle sürpriz yaptı.

Tartışılan 'değişim'
CUMHURİYET

CHP 'yeni ve genç kadroları' aday gösterdi. Listeleri hazırlarken bağcı-solcu ayırmayan Kılıçdaroğlu, 'Bu liste ile hedef yüzde 40' dedi. Üç büyük ilde adayların çoğunun Gürsel Tekin'e yakın isimler olduğu görüldü. Seçilebilecek yerlerden birkaç Alevi aday gösterilerek Aleviler gözardı edildi.

Meclis'i tasfiye
AKŞAM

Siyaset altüst oldu. Partilerin YSK'ya teslim ettiği aday listeleri sürprizlerle doldu. 258 milletvekili listelere giremedi. En büyük değişim AK Parti ve CHP'de. MHP kurmay kadrosunu korudu.

Yarısı değişiyor
VATAN

Seçimlere iki ay kala partilerin milletvekili aday listeleri YSK'ya teslim edildi. Hem iktidar hem muhalefet Meclis gruplarını kökten değiştiriyor. AK Parti 333 milletvekilinden 167'sini, CHP de 101 milletvekilinden 64'ünü listeye almadı. 550 sandalyeli Meclis'e 12 Haziran'da 300 yeni isim gelecek.

Yeni anayasayı yapacak isimler
TARAF

Aday listelerinde AKP 167, CHP ise 87 milletvekiline yer vermedi. Seçilmelerine kesin gözüyle bakılanlar arasında Erdoğan'ın dört danışmanı ile Balbay ve Haberal da var.

Daha genç, daha kadın
RADİKAL

Dün YSK'ya teslim edilen aday listeleri yeni Meclis'te önemli bir değişim yaşanacağını gösterdi. 287 vekilin dışarıda kalacağı 24. dönemde daha çok genç, daha çok kadın olacak.

Değişim kadrosu
STAR

Türkiye 12 Haziran seçimlerine siyasette kan tazeleyerek girecek. Başbakan Erdoğan, AK Parti kurmaylarını muhafaza ettiği listelerde 164 vekile yer vermedi. CHP'de ise partinin ağır topları tasfiye edildi. Ergenekon sanıkları listelerde ön sıralara yerleşti.

AK Parti ve MHP aynı, CHP devrim yaptı
POSTA

Partiler 12 Haziran'daki genel seçimde aday gösterecekleri isimlerin listesini dün YSK'ya verdi. AK Parti ve MHP'de pek fazla sürpriz yaşanmadı. CHP'de ise tam bir devrim vardı. Eskimiş yüzlerin hepsi devre dışı bırakıldı. Kılıçdaroğlu sahillerde zaten güçlü olan CHP'nin önemli isimlerini yurdun iç kesimlerine yerleştirdi. AK Parti, CHP ve MHP'den toplam 286 milletvekili listelere giremedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...