29 Ekim'e 'istihbarat' engeli

Kurban Bayramı'nın ilk gününe 29 Ekim'de yapılacak kutlamalarla ilgili polemik damgasını vurdu.

25.10.2012 - 14:12

29 Ekim'e 'istihbarat' engeli

Başbakan Erdoğan, bayram namazı çıkışında ''Muhalefetle Ankara Valiliği arasında 29 Ekim kutlamalarına ilişkin tartışma yaşanıyor. Bu tartışmayı nasıl yorumluyorsunuz '' sorusuna, şöyle yanıt verdi:

''Valilik şu anda kendi aldığı istihbaratlarla üzerine düşen görevi yapmıştır. Çünkü bu tür bayramlarımızı, milli duygular içerisinde birlikte yaşamamız lazım. Bunu farklı saplantılar içerisine sokar da farklı gelen istihbaratlarla bu olay çok daha çirkin istikametlere taşınırsa, buna da valiliğin müsaade etmemesi en doğal, tabii hakkıdır."

Silivri Cezaevi'ndeki tutuklulara bayram ziyaretinde bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Başbakan'ın bu sözlerini sert bir dille eleştirdi.

Valiliğin yasaklamasına rağmen halkın yapacağı törenlere katılacağını açıklayan Kılıçdaroğlu, 29 Ekim sabahı saat 11.00'de Meclis'in önünde hazır olacağını belirtti. Saldırı imalarına da "Bir bedel ödenecekse ödemeye hazırım" sözleriyle yanıt verdi.

Başbakan'ın istihbarata bağladığı yasağı eleştiren CHP Lideri, "Türkiye, istihbaratlarla yönetilecek bir ülke değil. Sen devlet değil misin yasaklayarak mı önlem alıyorsun? Başbakan istihbarattan değil demokrasiden güç alır" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Pazartesi günü Ankara'da kutlamalara katılacak vatandaşlara bir de ricada bulundu: "Lütfen herkes elinde bir Türk Bayrağı ile Meclis'in önünde olsun."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...