'29 haftalık hamile kürtaj yapılamaz'

Isparta Yalvaç'ta kendisine tecavüz edip hamile bırakan N.G.'yi av tüfeğiyle öldüren N.Y. hakkında 29 haftalık hamile olduğu, bu nedenle hamileliğin sonlandırılamayacağı raporu verildi.

07.09.2012 - 11:55

'29 haftalık hamile kürtaj yapılamaz'

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde silah zoruyla kendisine tecavüz ederek hamile bırakan N.G.'yi av tüfeğiyle öldürdükten sonra başını kesip köy meydanına atan N.Y'nin 29 haftalık hamile olduğu, bu nedenle kürtaj yapılamayacağına karar verildi.

Evli ve 2 çocuk annesi, 26 yaşındaki N.Y., kendisine silah zoruyla tecavüz eden ve uygunsuz fotoğraflarını yayacağı tehdidinde bulunan 35 yaşındaki N.G.'yi av tüfeğiyle vurduktan sonra başını kesti. N.G.'nin başını çuvala koyan ve köy meydanına getiren N.Y. burada "İşte namusumla oynayanın kellesi" dedi.

Olayın ardından jandarma tarafından gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen N.Y., savcılıktaki ifadesi sonrası çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

N.Y., mahkemede verdiği ifadede, "Çocuklarıma kimse bir şey diyemeyecek. Herkes 'Namusunu temizleyen kadının çocukları’ diyecek" dedi. İfadesinde karnındaki 5 aylık bebeği doğurmak istemediğini de anlatan N.Y., "Ne olursa olsun kürtaj yapılsın. Ölmeye razıyım" dedi.

29 HAFTALIK HAMİLE KÜRTAJ YAPILAMAZ
Normal şartlarda kürtajın 10 haftayla sınırlı olduğu Türkiye'de, 5 aylık (20 hafta) hamile olduğunu söyleyen N.Y.'nin kürtaj olup olamayacağı tartışma yarattı. N.Y.'nin çocuğu istemediğini beyan etmesi üzerine avukatı 'Çocuk Düşürtme, Düşürme veya Kısırlaştırma' ile ilgili Türk Ceza Kanunu'nun 99'uncu maddesinin işletilmesini talep etti. Maddeye göre, kadının mağduru olduğu bir suç sonucu gebe kalması halinde gebelik 20 haftaya kadar sonlandırılabiliyor.

Mahkeme bunun üzerine N.Y.'yi Isparta Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sevk etti. Muayene edilen N.Y.'nin 29 haftalık hamile olduğu belirlendi. Hastaneden Yalvaç Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilen raporda gebeliğin 29'uncu haftaya girdiği, bu nedenle hamileliğin sonlandırılamayacağı belirtildi.

RUH SAĞLIĞI BOZULDU
Konuyla ilgili açıklama yapan N.Y.'nin avukatı Halil Hilmi Tütüncü, müvekkilinin hiçbir şekilde çocuğu doğurmak istemediğini söyledi. N.Y.'nin yaşadığı olaylar nedeniyle ruh sağlığının bozulduğunu anlatan avukat Tütüncü, mahkemeden N.Y.'nin ruh sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesini talep ettiklerini, önümüzdeki günlerde Adli Tıp Kurumu'na sevk edileceğini söyledi.

N.Y.'nin karnındaki çocuğun babasının belirlenmesi için N.G.'den DNA örnekleri alındığını da kaydeden Tütüncü, "DNA örnekleri çocuk dünyaya geldikten sonra karşılaştırılacak. Çocuğun Nurettin Gider'den olup olmadığı belirlenecek" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...