2B geliri deprem hazırlığı ve kentsel dönüşüme

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2B arazilerinin satışından elde edilmesi beklenen yaklaşık 15-20 milyar TL gelirin yüzde 90'ının kentsel dönüşüm ve depreme hazırlık için kullanılacağını açıkladı.

09.05.2012 - 17:37

2B geliri deprem hazırlığı ve kentsel dönüşüme

Orman Genel Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen koordinasyon toplantısı öncesinde gazetecilerin 2B arazilerinin satışıyla ilgili sorularını yanıtladı.

2B arazilerinin satışından kesin rakam olmamakla birlikte yaklaşık 15-20 milyar TL gelir beklediğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,''Yüzde 3'e kadarı Vakıflar Genel Müdürlüğü hesabına, tarihi eserlerin ihya edilmesi için aktarılacak. Yüzde 90'a kadarı kentsel dönüşüm ve depreme hazırlık için kullanılacak. Geri kalan yüzde 10'a kadarı da orman köylülerine destek ve ağaçlandırma için kullanılacak'' dedi.

Eroğlu, 2B arazilerinin orman vasfını tamamen kaybeden araziler olduğuna da şu sözlerle dikkati çekti:

''2B arazilerinde şehirler ve köyler kurulmuş, organize sanayi bölgeleri kurulmuş, binalar yapılmış. Orman tamamen tahrip edilmiş, tarla olmuş. Bu konu anayasamızda zaten mevcut. 169. ve 170. maddelerinde, 1981 yılı öncesinde orman vasfını kaybetmiş alanların değerlendirilmesi konusunda emredici hüküm var. Bu hükmü kimse yerine getirememiş. Her hükümet satmak istemiş ama yapamamış. Çünkü tespit yoktu biz gelinceye kadar.

Orman kadastrosu büyük ölçüde yapılamamış. Biz büyük seferberlik başlattık orman kadastrosu konusunda. Yüzde 95'i bitti. Bir de 2B alanlarının sınırlarını belirlemek yetmiyor. Bu alanlarda tapu kadastro işlemleri var. Hak sahipleri kim? Alanları ne? Bunların belirlenmesi gerekiyordu. Tapu Kadastro Kanunu'nda değişiklik yapmak suretiyle tapu kadastrosuyla orman kadastrosunun birlikte yapılmasına imkan tanıdık. Bu sayede tapular çıktı. Tapular Milli Emlak'a devredildi ve satılabilir hale geldi. 4-5 yıldır bununla yatıp kalkıyoruz. Bizim bilgi ve tecrübemiz olmasa bu hala çözülemezdi.''

Satışa çıkarılan 2B arazilerin 1981 yılı öncesinde işgal edilen alanlar olduğunu belirten Eroğlu, ''Bunlar üzerinde işgalciler bedava oturuyor. Bu alanlarda 75 milyonun hakkı var. Bu alanları alacağız, vatandaşa hizmet olarak sunacağız. Bu alanlar orman alanı değil. Bu parayla 2A-2B alanlarının 2 katından az olmamak üzere ağaçlandırma yapacağız. Orman köylülerine destek vereceğiz, ağaçlandırma faaliyetlerine katkı vereceğiz. Şimdiye kadar vergi bile alınamıyordu, işgal etmişler bedava oturuyorlar. Geçmişte yağmalanmış bu alanlar... Onun bedelinin alınmasıdır'' dedi.

Eroğlu, 2B arazilerinin toplam 410 bin hektar olduğunu, bunun 100 bin hektarının satılamayacak durumdaki alanlardan oluştuğunu da açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...