2B arazilerinin parasını ödeyemeyen hak sahiplerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'dan kredi müjdesi geldi. Bayraktar, bankaların 2B'leri teminat kabul edip kredi vermesi için görüşmelerin başladığını söyledi.

Bayraktar, "Hazine arazi arazileri yıllardır işgal altındaydı. Zaman içinde 4-5 kere el değiştiren parasını veren vatandaşlar çoğunluğa geçti. Biz hak sahibinin para ödeyememe nedeniyle arazisini kaybetmesini istemiyoruz" dedi.

Kamu bankaları ile görüşmelere başladıklarını Bugün Gazetesi'ne açıklayan Bayraktar; Ziraat, Halk ve Vakıflar Bankası'nın 2B hak sahiplerine araziyi teminat kabul ederek kredi verebileceklerini söyledi. Bayraktar, bankalarla görüşmelerin tamamlanması sonrasında detaylı açıklamaların yapılacağını vurguladı.

ORANLAR AŞAĞI ÇEKİLEBİLİR
2 bin metrekare 2B arsası olan bir hak sahibi metrekaresi 100 lira olarak değer biçilen yer için peşin ödemede cebinden 112 bin lira çıkaracak. Arazinin toplam değeri 200 bin lira iken 2B hak sahibi burayı 112 bin liraya alacak. Bu parayı gidip 10 yıl vadeli olarak bankadan çektiğinde mevcut durumda yüzde 1,10'un üzerindeki faiz oranı ile arazinin gerçek değerine ulaşılıyor.

Bankaların uyguladığı faiz oranları tabloda veriliyor. Ancak kamu bankaları ile yapılacak anlaşmalar sonrasında bu oranlar daha da düşebilir. Ayrıca rekabet etmek isteyen özel bankaların devreye girmesi ve ekonomik verilerin faiz indirimine müsait olması durumunda oranlar daha da aşağıya çekilebilir.

Faiz (%) Aylık ödeme (TL) Toplam tutar (TL)

1,27 1.823 218.814

1,10 1.686 202.262

1,00 1.607 192.824

0,99 1.599 191.893

(Tablodaki rakamlar 120 ay vadeli 112 bin liralık kredi için farklı faizlerle yapılan hesaplamadır.)

MÜTEAHHİTLE ANLAŞMAK
Parası olmayan ve kredi de kullanmak istemeyen hak sahibinin elindeki bir diğer çözümün de müteahhitle anlaşmak olduğunu belirten Bakan Bayraktar, "Piyasada 2B arazileri ile ilgilenen müteahhitler var. İsteyen onlarla anlaşır" şeklinde konuştu.

2B arazilerinde değerin yüksek tespit edildiğine dair eleştirilere de yanıt veren Bayraktar, değer tespiti detaylı saha çalışmaları yapıldığını ve değerlerin yüksek olmadığını söyledi. Bakan Bayraktar, "Belirlenin rakamlar piyasanın üzerinde değil. Üstelik peşinde yüzde 44'lük avantaj sağlandı. Hak sahibi 100 bin liralık arazi için cebinden sadece 56 bin lira ödeyecek. Vadeli ödemek istediğinde de yine belli bir indirim alacak ve arazinin durumuna göre ödemesini faizsiz olarak 3 ile 5 yıl arasında vadelendirebilecek" dedi.