NTV

2’nci Ergenekon’da iddianame okundu

Anadolu Ajansı

Türkiye

2'nci Ergenekon davasında, birleşme nedeniyle 3 bin 300 sayfayı aşan 2. ve 3. iddianamelerin özetinin okunması tamamlandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Cezaevi’nde görülen davanın duruşmasına gazeteci Tuncay Özkan, Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu tutuklu 47 sanık katıldı.

Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, 7 Eylül tarihinde birleştirilen ikinci ve üçüncü ''Ergenekon'' iddianamelerine ilişkin davanın ilk duruşmasının öğleden sonraki oturumunda başladıkları iddianamenin okunması işlemini bitirdi.

İstanbul cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ikincisi 1909, üçüncüsü 1454 sayfa olmak üzere toplam 3 bin 363 sayfa olan 2 iddianamenin özetlenerek okunması 12 duruşma boyunca yaklaşık 49 saati buldu.

Mahkeme heyeti, yaklaşık 2 ay önce başlayan iddianamenin okunması işleminin ardından tartışmalar nedeniyle ''iddianamenin kısa bir özetinin'' okunması yönünde karar almıştı.

Sanık ve avukatlar tarafından iddianamenin ''satır satır'' okunduğu yönündeki tepkilerin yaşandığı duruşmalarda, savcılar hazırladıkları özeti okudu.

Ramazan Bayramı tatili, sürmekte olan birinci ''Ergenekon'' davasının görülmesi, Silivri'deki yoğun yağış sonucu duruşma salonunun su alması ve çatıdaki küçük bir bölümün çökmesi ile reddi hakim talepleri nedeniyle de sık sık ertelenen dava, 20 Temmuz’da başlamıştı.

İki duruşma yapan mahkeme heyeti, üçüncü ''Ergenekon'' iddianamesinin kabul edilmesinin ardından 2 davayı birleştirip, 7 Eylül’de ilk duruşmasını gerçekleştirmişti.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan 2 bin 455 sayfalık birinci ''Ergenekon'' iddianamesinin okunması ise 2'si yarımşar gün olmak üzere toplam 9 duruşma sürmüştü.

İddianamenin bu 9 duruşmada cumhuriyet savcıları tarafından dönüşümlü olarak ve kısaltılarak okunması, yaklaşık 40 saati bulmuştu.