İstanbul'da 3.3 milyon paket kaçak sigara ele geçirildi

İstanbul'da düzenlenen operasyonda piyasa değeri 28.5 milyon lira olan 3.3 milyon paket kaçak sigara ele geçirildi. Operasyon, deniz yoluyla yapılan kaçakçılıklarda ele geçirilen büyük en büyük miktar olarak kayda geçti.

NTV Haber 14.07.2016 - 10:06 | Son Güncelleme : 14.07.2016 - 16:32

İstanbul'da 3.3 milyon paket kaçak sigara ele geçirildi
Fotoğraflar: NTV haber kameramanı Cüneyt Ali Horozal

İstanbul'da tarihin en büyük sigara kaçakçılığı operasyonlarından biri gerçekleştirildi.

Gümrük muhafaza ekipleri, Zeytinburnu açıklarında bir gemiye yaptıkları operasyonda 3 milyon 300 bin paket kaçak sigara ele geçirdi.

Gümrük muhafaza Genel Müdürlüğü Komuta Kontrol ve Operasyon Dairesi Başkanlığı ile İstanbul Deniz Gümrük muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğü sigara kaçakçılığına yönelik bir istihbarat aldı.

Kıbrıs'ta yüklenen "Alize" isimli gemi, fiziki olarak takibe alındı. Ukrayna'ya gittiğini bildiren gemi, Karadeniz'e çıktıktan sonra aniden yönünü değiştirdi.

İstanbul Boğazı'nı geçtikten sonra yeniden Marmara Denizi'ne çıkan gemi, bu kez Küçükçekmece'ye doğru ilerlemeye başladı.

Gümrük muhafaza botlarından gemiye dur ihtarı yapıldı. Uyarı üzerine hızını azaltan gemiye çıkan ekipler, 100 ton ağırlığında 3 milyon 300 paket kaçak sigara ele geçirdi.

Haydarpaşa Limanı'na çekilen gemiye ve içindeki kaçak sigaralara el konuldu.

6 KİŞİ GÖZALTINDA

Olayla ilgili armatör ve gemi kaptanının aralarında da olduğu 6 kişi gözaltına alındı.

DENİZDE ELE GEÇİRİLEN EN BÜYÜK MİKTAR

3.3 milyon paket Kaçak sigaranın gümrüklenmiş piyasa değerinin 28 milyon 500 bin lira olduğu öğrenildi. Bu deniz yoluyla yapılan kaçakçılıklarda ele geçirilen büyük en büyük miktar olarak kayda geçti.

Kaçak sigarada oluşacak vergi kaybı ise 23 milyon lira olarak hesaplandı.

Sayfa Yükleniyor...