1915 Ermeni iddialarının tanınmasını öngören tasarı, ABD Temsilciler Meclisi’nin gündemine gelebilir.

Gündemde resmi olarak yer almayan soykırım tasarısı, bu sabahki oturumda konuşulmazken, tasarının, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin insiyatif kullanarak gündeme gelmesi ihtimali bulunuyor.

Akşam saatlerinde konuyla ilgili hem Başbakan Erdoğan hem de Beyaz Saray’dan açıklamalar geldi. Beyaz Saray "Türkiye bizim için önemli ve Obama’nın görüşü biliniyor" derken, Erdoğan Nobel ödülü hatırlatması yaptı.

Konuyla ilgili sıcak takibin sürdüğünü söyleyen Başbakan Erdoğan, kendisine yöneltilen, "Bir sinyal aldınız mı, ABD'de biraz Noel havasına girildiği izlenimi var” sorusuna, Nobel ödülü hatırlatmasıyla yanıt verdi:

"Biraz Noel havasına girildiği izlenimi ve ABD Başkanı'nın Havai'ye gittiği bilgileri var.

Süreci izliyoruz ve gündemde yok ama şu anda gündemde olmaması tabii olmayacağı anlamına gelmez. Son anda bazı şeyler olabilir. Biz de şu anda yakın ve sıcak takipteyiz. Fakat bize hep Nobel'i barış diye anlattılar, sevgi diye anlattılar. Barışı, sevgiyi savunanların da arkasında duracağına inanıyorum ben.”

3-5 KİŞİLİK OTURUMDA...
Türkiye cephesinden konuyla ilgili gelen son sıcak açıklama bu iken, Temsilciler Meclisi ve Beyaz Saray boyutunu, NTV Washington temsilcisi Selim Atalay anlattı:

Kongrenin en can sıkıcı oturumlarından bir tanesine tanık oluyoruz. Salonda kimse yok; 3-4 kişi dolaşıyor. Gündemden arta kalan maddelerin görüşüldüğü oturumda, tarih yargılanacak mı ona bakıyoruz.

Aynı konu Beyaz Saray’ın da gündeminde. Konu sözcü Robert Gibbs'e soruldu ve o da: "Türkiye ile ilişkilerimiz önemlidir... Başkan bu konuda kimseyi aramadı ancak bu konudaki görüşleri biliniyor."