3,5 milyar yıllık seyahat

Neil Shubin, milyonlarca yıl öncesine gidip insan organlarının izini sürüyor, insan vücudunun 3,5 milyar yıllık tarihine seyahat yapıyor. 'İçimizdeki Balık' NTV Yayınları'ndan çıktı.

28.09.2010 - 11:53

3,5 milyar yıllık seyahat

Neden böyle görünüyoruz? Ellerimizle bir sineğin kanadı arasındaki benzerlik ne olabilir? Göğüsler, ter bezleri ve balık pulları birbiriyle bağlantılı mı? İç organlarımızın nasıl işlediğini daha iyi anlamak ve günümüzdeki çeşitli hastalıkların kaynağını bulmak için, belki de daha uzak taşların altına bakmamız, kurtçuklara, sineklere ve hatta balıklara odaklanmamız gerekiyor.

2006 yılının Nisan ayında manşetlere çıkan ve Tiktaalik’i keşfeden, alanının önde gelen profesörlerinden Neil Shubin, milyonlarca yıl öncesine gidip insan organlarının izini sürüyor. Fosilleri ve DNA’yı inceleyen Shubin, ellerimizin aslında balık yüzgeçlerini andırdığını, kafamızın yapısının soyu çoktan tükenmiş, çene kemiği olmayan bir balığınkiyle aynı olduğunu, genomumuzun birçok önemli parçasının solucan ve bakterilerinki gibi işlediğini söylüyor.

''İnsan olmaktan ne anladığınızı tamamen değiştiren heyecan dolu bir bilim macerası'' (Oliver Sacks)

2008 Phi Beta Kappa Yılın Bilim Kitabı
2008 Library Journal Yılın Bilim Kitabı (Evrim kategorisi)
2009 Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi Yılın Kitabı
2009 Britanya Kraliyet Akademisi Yılın Bilim Kitabı Finalisti

Kitapçılardan 16 TL’ye, internet yoluylaadresinden ve 212 304 08 92 numaralı çağrı merkezinden indirimli temin edinilebilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...