3.8 milyonluk başyapıt satışta

Resimlerine çok ender rastlanan Hüseyin Zekai Paşa’nın başyapıtı ‘Meyveli Natürmort’un da yer aldığı 46 eser 2 Mayıs'taki Portakal müzayedesinde satışa çıkıyor.

26.04.2011 - 18:11

3.8 milyonluk başyapıt satışta

Portakal Sanat ve Kültür Evi, 2 Mayıs'ta saat 19.00’da Conrad Otel’de düzenleyeceği gece müzayedesinde Hüseyin Zekai Paşa, Şeker Ahmed Paşa, son halife Abdülmecid, Namık İsmail, İbrahim Çallı ve Mübin Orhon gibi Türk resminin büyük ustalarının çok seçkin 46 eserini satışa sunacak.

Müzayedenin gözdesi, resimlerine çok ender rastlanan Hüseyin Zekai Paşa’nın Türk resminin başyapıtları arasında sayılan ‘Meyveli Natürmort’u. 86x136 cm. boyutlarındaki eser, 3 milyon 850 bin lira rekor fiyattan açık artırmaya çıkıyor. Şeker Ahmed Paşa’nın ‘Güller’ natürmortu, Halil Paşa’nın ‘Göksu’da Gezinti’si de müzayedenin önemli tabloları arasında.

Nazmi Ziya, Fikret Mualla, Abidin Dino gibi ünlü ressamların Nazım Hikmet’e hediye ettikleri tabloların yer aldığı Piraye hanımın koleksiyonunun da satılacağı müzayedede Picasso, Matisse, Pissarro, Andy Warhol, Joan Miro gibi Batı resminin büyük ustalarının suluboya ve desenleri açık artırmaya çıkacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...