3 bin 746 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca (HSYK), 2016 yılı adli ve idari yargı ana kararnamesi tamamlandı. Kararnamelerle adli yargıda 3 bin 228, idari yargıda 518 hakim ve savcının yeri değişti.

Anadolu Ajansı 06.06.2016 - 09:17 | Son Güncelleme : 06.06.2016 - 11:02

3 bin 746 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi

HSYK'nın internet sitesinde yer alan duyuruda, 2016 yılı adli ve idari yargı ana kararnamelerine ilişkin çalışmaların sonuçlandırılarak karara bağlandığı belirtildi.

Duyuruda, 2016 yılı adli ve idari yargı ana kararnamelerinin, meslektaşların eşlerinin atamaları ve çocuklarının öğrenim durumlarını planlayabilmeleri amacıyla, ilan edilen takvime uygun olarak açıklandığı ifade edilerek, kararname sonrası adli ve idari yargıda boş kalan kadrolara kura kararnameleriyle atamaların yapılacağı kaydedildi.

Kararnameye ilişkin yeniden inceleme talebi olanların, durumlarının bir an önce kesinleştirilmesini sağlamak amacıyla, tebligat yapılmasını beklemeksizin taleplerini en geç 16 Haziran 2016 tarihi mesai bitimine kadar yapmaları istenen duyuruda, "Ataması yapılan meslektaşlarımıza yeni görev yerlerinde başarılar diler, kararnamelerin meslektaşlarımızın ailelerine, yargı teşkilatına ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz" denildi.

HSYK Birinci Dairesince çalışmaları tamamlanan adli yargı kararnamesi ile 3 bin 228 hakim ve savcının görev yeri değişti.

Buna göre, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Afak İlleez Ankara Batı Hakimi, İstanbul Hakimi Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kemal Yılmaz Bursa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Ankara Hakimi Dursun Yalçınkaya Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Bursa Hakimi Yahya Kemal Akbaş İzmir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şükrü Onat Tekinalp Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Konya Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hüsamettin Otçu Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Turan Ahmet Taşkaya İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı oldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunda görev yapan Cumhuriyet Savcısı Cevat İşlek, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilli oldu.

Daha önce CMK 250. madde ile görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinde de görev yapan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin Van Cumhuriyet Savcılığına, "12 Eylül" askeri darbesi ile Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin iddianameleri hazırlayan ve "28 Şubat " davasının duruşmalarına da çıkan, kapatılan CMK 250. ve TMK'nın 10. maddeleriyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliklerinde görev yapan Ankara Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin Adana Cumhuriyet Savcılığına, terör suçlarına bakmakla görevli Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde duruşmalara çıkan Ankara Cumhuriyet Savcısı Umut Sadak ise Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığına getirildi.

Kararnameyle bazı illerin başsavcıları da değişti. Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı, Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı İlker Yazıcı Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz Antalya Cumhuriyet Başsavcısı, Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli Ordu Cumhuriyet Başsavcısı, Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit Van Cumhuriyet Başsavcısı, Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz Samsun Cumhuriyet Başsavcısı, Kilis Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı oldu.

İdari yargıda 518 hakim ve savcının görev yerinin değiştiği kararnameyle de 20 Temmuz'da faaliyete geçecek bölge idare mahkemeleri daire başkanlığı ve üyeliklerine görevlendirmeler yapıldı.

Samsun Bölge İdare Mahkemesi Üyesi Kalender Türeoğu Ankara Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanlığına, İzmir Bölge İdare Mahkemesi Üyesi İsmail Saklı İzmir Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanlığına, Ankara İdare Mahkemesi Başkanı Ergün Özcan Ankara Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanlığına, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Üyesi Nilgün Karabey İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanlığına getirilen isimler arasında yer aldı.

Sayfa Yükleniyor...