3 bin kişi helikopteri arıyor

Yazıcıoğlu’nun seçim için ilk kez kiraladığı helikopter, içindeki 6 kişiyle birlikte Kahramanmaraş’ta düştü. Dün saat 15.55'te meydana gelen kazanın ardından 3 bin kişi arama çalışmalarını sürdürüyor.

25.03.2009 - 16:45

3 bin kişi helikopteri arıyor

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da bulunduğu Esas Holding'e ait özel helikopter, dün saat 16.00 sularında, Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesine bağlı Çardak beldesi yakınlarında düştü.


Helikopterde Muhsin Yazıcıoğlu ve pilotun yanısıra, Büyük Birlik Partisi Üyeleri Murat Çetinkaya, Yüksel Yancı ve Erhan Üstündağ ile İHLAS Haber Ajansı Muhabiri İsmail Güneş bulunuyordu.

Toros Dağları'nın son uzantısı olan Berit Dağları'nın 3000 rakımlı bölgesine düştüğü belirlenen helikopteri arama çalışmaları, gece boyunca sürdü ancak bir sonuç elde edilemedi.

Olumsuz hava koşulları; tipi, sis ve kar yağışı nedeniyle zaman zaman aksayan çalışmalar hakkında açıklama yapan Kahramanmaraş İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sezai Akgün, ''Bölgede şu an bana bağlı 3 bin asker ve korucu 5 ayrı bölgede arama çalışmalarına devam ediyor. Tüm imkanlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz'' dedi.

Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü de, arama çalışmalarının aralıksız devam ettiğini, Genelkurmay Başkanlığı'na ait 2 skorsky ve 1 casa uçağının saat 04.30'da hareket ederek, bölgede arama çalışmalarına başladığını açıkladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait H-160 tipi bir helikopterin de arama çalışmalarına katılmak üzere saat 05.25'de Nevşehir'den bölgeye hareket ettiği kaydedildi.

ATALAY: HELİKOPTERDEN HİÇ SİNYAL ALAMADIK
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP lideri Yazıcıoğlu’nun helikopterini arama çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü belirterek “Telefon konuşmasından yer tespiti yapılmaya çalışıldı. Ama helikopter sinyal vermiyor. Sinyal veren cihaz olması gerekiyor. Ama sinyal vermiyor. Helikopterin teknik imkanlarıyla bilgi alınamıyor.

Sis var kar yağışı var. Geniş bir alanda arama yapılıyor. Helikopterler bölgeye getirildi. Gece saat 23.00’e kadar hava araması yapıldı. Termal arama yapıldı. Sivil birimler, AKUT ekibi çalışmalara katıldı. Henüz sonuç alınamadı.

Çalışmalar sürüyor. Biraz sis dağılıyor. Hepimiz ilk anda hemen imkanlar çerçevesinde ulaşılsın isterdik. Zaman geçtikçe işin ciddiyeti anlaşıldı. Allah korktuğumuza uğratmasın diyoruz.

EŞİ,  AĞABEYİ VE KIZI DA BÖLGEDE
Arama çalışmalarının devam ettiği Göksun'a gelen eşi Gülefer Yazıcıoğlu ile kızını TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil karşıladı. Gülefer Yazıcıoğlu aynı zamanda ağabeyi olan Nevzat Pakdil ile birlikte Göksun'da bulunan il özel idaresi binasında, arama kurtarma çalışmalarının sonuçlanmasını bekliyor. Gülefer Yazıcıoğlu ile kızının bitkin oldukları gözlendi.

Yazacıoğlu'nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu da Göksun'da.  Son derece üzgün olduğu gözlenen Yusuf Yazıcıoğlu, umutlarını yitirmediklerini ifade ederek, ''İnşallah hayırlı bir haber bekliyoruz'' dedi.


Arama çalışmalarının yoğunlaştığı Kurucuova Köyü Muhtarı Durdu Bayır ise, akşam saatlerinde büyük bir gürültü duyduklarını ancak gök gürültüsü sandıklarını ifade etti. Muhtar Bayır, daha sonra bölgede helikopter düştüğünü duyduklarında, ilk duydukları gürültünün helikopterin çıkardığı ses olduğunu anladıklarını söyledi.

Öte yandan, Kurucaova Köyü'nde, Göksun, Elbistan ve Kahramanmaraş'tan gelen toplam 14 ambulans hazır bekletiliyor.Yazıcıoğlu, dün Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, Hazineden yardım almadan seçim çalışmalarını yürüttüklerini ifade ederken, ilk kez helikopter kiralayarak miting yaptıklarını söylemişti.

Çağlayancerit Meydanı'nda toplanan kalabalığa seslenen Yazıcıoğlu, şu açıklamada bulunmuştu: ''Hazineden yardım almadan siyaset yapan tek partiyiz. İlk defa helikopter kiralayarak miting yapıyoruz. Seçimlerde iddialıyız. 29 Marttaki seçimlerde Türkiye'nin her yerinde küçük, büyük, belediyeler kazancağız. Seçimde doğru olanı yapın. Sizi birbirinizin yüzüne bakamayacak duruma düşürecek iş yapmayın.''

Yazıcıoğlu, mitingin ardından Yozgat'ın Yerköy ilçesine gitmek üzere helikopterle Çağlayancerit'ten ayrılmıştı.

İKİ KEZ TRAFİK KAZASI YAPMIŞTI
7 Haziran 2008 yılında karayoluyla İstanbul'dan Ankara'ya giden Muhsin Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu otomobil Bolu tünelinde kaza yapmıştı. Yazıcıoğlu kazayı hafif sıyrıklarla atlatmıştı. Kazada, Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin bulunduğu otomobil hasar görmüştü.

Sivas'ın Suşehri ve Akıncılar ilçesinde 25 Ağustos 2007 tarihinde çeşitli faaliyetlere katılan Muhsin Yazıcıoğlu'nun içinde olduğu makam otomobili, D-100 karayolunun Akıncılar kavşağında traktörle çarpışmıştı.

Çarpışmanın etkisiyle Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu otomobilde maddi hasar meydana gelmişti. Muhsin Yazıcıoğlu kazanın ardından başka bir araçla Ankara'ya gitmişti.

EŞİ DE KAZA GEÇİRMİŞTİ
BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu'nun yönetimindeki otomobil, Ankara'dan Sivas'a giderken 13 Mayıs 2007 tarihinde, E-88 karayolunun 22. kilometresinde yoldan çıkmıştı.

Otomobilin şarampole inmesi nedeniyle Gülefer Yazıcıoğlu ile birlikte otomobilde bulunan baldızı Vesile Tekcan'la yakını Nilgün Yılmazer hafif yaralanmıştı. Yaralılar, Yozgat Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmıştı.

HELİKOPTER KAYAK MERKEZİNE HİZMET VERİYORDU
Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopter, kayak tutkunlarına, İstanbul ile Kocaeli'nin kış sporları merkezi Kartepe arasında da hizmet veriyordu. Esas Hava Taşımacılık Turizm ve Ticaret AŞ'ye ait Medair şirketinden kiralanan TC-HEK kuyruk tescilli Bell 206 L-4 tipi helikopter, şirket ile The Green Park Otel yetkilileri arasında yapılan anlaşma uyarınca 13 Ocak 2009'dan itibaren kayak tutkunlarına, İstanbul ile Kocaeli'nin 1640 rakımlı kış sporları merkezi Kartepe arasında da hizmet vermeye başlamıştı.

Firma, talep üzerine, bin 400 avro karşılığında, uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen 14 kayak pistinin bulunduğu Kartepe arasında yolcu taşıyordu.

Havada 2 saat 30 dakika kalabilen, 275 deniz mili menzilli, maksimum 127 deniz mili sürat yapabilen, 1 adet Rolls Royce 250-C30p tipi motorun bulunduğu, 2 pilot ve 5 yolcu kapasiteli helikopterin, VIP hava taksi, geziler, turlar, özel günler, foto film çekimi, heliski, kargo ve hava ambulans olarak da hizmet veren şirketin 2 helikopterinden biri olduğu öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...