İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, Foça'da askeri araca yönelik terör saldırısını gerçekleştiren ve Viranşehir'de 1'i ölü, 1'i yaralı ele geçirilen terör örgütü PKK üyelerinin, 7 Ağustos'ta Foça'da cesetleri bulunan üç çiftçinin katil zanlıları olduğunu açıkladı.

İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, yaptığı açıklamada, Foça'nın Yeni Bağarası köyünde 6 Ağustos'ta kaybolan ve 7 Ağustos'ta bölgedeki bir tarlada başlarından ve karınlarından vurulmuş olarak ölü bulunan Yusuf Kafalı (59), Zekeriya Toplu (55) ve Bahri Şirin'in (46) katil zanlılarının, Foça'da askeri aracın geçişi sırasında saldırı düzenleyen terör örgütü PKK üyeleri olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

Bilkay, Foça'daki terör saldırısının ardından geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde 1'i ölü, 1'i yaralı ele geçirilen 2 terör örgütü üyesinin kullandığı silahlardan çıkan mermi kovanlarının Viranşehir'den getirilerek İzmir'de karşılaştırıldığını belirterek, yapılan soruşturma sonucu, üç çiftçinin bu terör örgütü üyeleri tarafından öldürüldüğünün saptandığını kaydetti.

Bilkay, çiftlerin öldürülmesinin ardından olayın aydınlatılmasına yönelik titiz bir çalışma yürüttüklerini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

''Viranşehir'den kovanlar istendi. Buradakilerle karşılaştırdık. Karşılaştırma sonucu, terör örgütü üyelerinin, üç kişinin öldürüldüğü cinayetin failleri oldukları tespit edildi. Bu yönde şüphemiz vardı. Soruşturma ve çalışmalar detaylı şekilde yürütüldü. Faili meçhul olay aydınlatıldı. Bu, İzmir polisinin başarısıdır.''

Foça'nın Maltepe köyünden 6 Ağustos'ta birlikte ayrılan Yusuf Kafalı ve Zekeriya Toksuz ile Yeni Bağarası köyünden aynı gün ayrılan Bahrin Şirin'den haber alınamamış, üç çiftçi, bölgedeki bir tarlada başlarına ve karınlarına isabet eden 3'er kurşunla öldürülmüş olarak bulunmuştu.