1454 sayfada toplanan iddianamenin delilleri, 185 klasöre sığdı. Binlerce belgenin bir araya getirildiği klasörlerde, üçüncü Ergenekon iddianamesindeki suçlamaların dayanağı niteliğindeki deliller sıralanıyor. Klasörlerdeki en dikkat çekici bölümler kuşkusuz suikast planlarının ayrıntıları. Eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in ve Yarbay Mustafa Dönmez'den elde edildiği belirtilen suikast planları belgelerle gösteriliyor. Dönmez'den ele geçen belgelerde Başbakan Erdoğan'a yönelik suikast planının ayrıntıları da var.

Üçüncü iddianamenin delil klasörleri arasında yer alan bazı belgeler eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin tarafından oluşturulduğu iddia edilen suikast timinin hangi eylemleri gerçekleştireceğini gösteriyor.

Şahin'in evinde ele geçirilen belgelere göre S-1 adı verilen suikast timi özel harekat polisleri ve teğmenlerden oluşuyor.

Şahin'in yaptığı bir telefon görüşmesindeki "“Türkiye’nin iç temizliğinden sorumluyuz. Çok özel bir birlik kuruyoruz, yani biz yetki olarak da herşeyde herkesin üstündeyiz. Kimseden emir komuta almıyoruz.” sözleri bu oluşumun önemli kanıtlarından biri olarak gösteriliyor.

Sözkonusu suikast timi için hazırlanan planlarının en ayrıntılısı Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Balkız'a yönelik olanı.

6. Eylemin icrası" başlıklı planda suikast en ince ayrıntısına kadar aşama aşama anlatılıyor. Balkız'ın evinin bulunduğu sokağın fotoğrafları ve krokisi, hedef alınacak binanın fotoğrafları, cadde ve sokak haritası, eylemin hangi saatte yapılacağına kadar ayrıntılar yer alıyor. Bu planlarda söz konusu timin gerçekleştireceği bombalı suikastin sonucu beklenmeden ekibin hemen olay yerinden ayrılacağına kadar tüm ayrıntılar planlanmış görünüyor.

Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Kazım Genç'e de bombalı suikast hazırlığı yapıldığı bu delillerle ortaya koyuluyor. Eylemi gerçekleştirecek tim mensuplarının isimleri ardışık harflerle gösteriliyor ve saldırıyı nasıl düzenleyecekleri anlatılıyor.

Delillere göre timin bir hedefi de Ermeni Patriği Mesrop Mutafyan. Mutafyan'ın da evinin planları, gidiş geliş güzergahları ve zamanları bu planlar da ayrıntılarıyla gösteriliyor.

Şahin'den elde edilen suikast planları arasında Ankara'daki büyük bir alış veriş merkezine yönelik olanı da var. Merkezin bulunduğu nokta harita üzerinden gösteriliyor. Kat planları ayrı ayrı verilmiş. Bu belgelerde de alış veriş merkezine bomba yüklü araçla bir saldırı planlandığı görülüyor...

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde de aramalar yapılmış silahlarla birlikte bazı belgeler bulunduğu iddia edilmişti. Sözkonusu belgeler delil klasörlerinde yerini aldı. Bu belgelerden en dikkat çekici olanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast planı.

Bu planda da Başbakanlık Konutu ve çevresi haritalar üzerine işaretlemeler yapılarak gösteriliyor.

Yarbay Dönmez'in ajandasının bazı sayfalarında Başbakanlık Konutunun çevresindeki yürüyüş yolları krokiler çizilerek gösteriliyor.

Bu notlarda Ankara Sincan'daki Zir vadisinde kazılar yapılarak silahların bulunduğu noktanın krokisi yeralıyor.

Sözkonusu belgeler Başbakanlık Konutuna Law silahıyla saldırı düzenlenme planının en önemli delili olarak gösteriliyor.