3. iddianameden: Çuval haberi gelmişti

3. Ergenekon İddianamesinin ek klasörlerinde 2003'de Irak'ın Süleymaniye kentinde askerlerin başına çuval geçirileceğinin önceden bilindiği, ama önlem alınmadığı öne sürülüyor.

NTV Haber 24.08.2009 - 18:47

Emekli Albay Levent Göktaş ifadesinde 1998-2000 yılları arasında Suriye'de görevli olduğunu, Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkartılmasını sağlayan adana mutabakatında da aktif olarak görev aldığını belirtiyor.

Göktaş daha sonra Özel Kuvvetler Komutanlığında İstihbarat Tim Komutanlığı yapıyor.

Ordudan atılması ve Süleymaniye'de 11 askerin başına amerikan askerlerince çuval geçirilmesi olaylarına ilişkin önemli iddialarda bulunuyor.

Levent Göktaş ifadesinde şöyle diyor: "Ali Coşkun ile samimiyetim vardı. Ankara'ya, Sanayi Bakanı olunca onu ziyarete gittim. Benim gittiğim duyulunca Özel Kuvvetler Komutanı olan Sadık Ercan beni çağırıp 'Sen bu adamın eşinin başının örtülü olduğunu bilmiyor musun? Neden ziyarete gidiyorsun' dedi.

Ertesi gün görevde alındım. Ben görevden alındıktan 15 gün sonra Süleymaniye'deki çuval olayı oldu. Ben bu olayın olabileceğini ve gerekli önlemlerin alınmasını söylemiştim. Çünkü, bu tür istihbari bilgiler geliyordu.."

Levent Göktaş, adının karıştırılmak istendiği Hrant Dink cinayeti ile ilgisinin bulunmadığını savunuyor. Cinayetle ilgili hazırlanan şemada adının geçmesinden de rahatsızlık duyduğunu belirten Göktaş, "Hrant Dink'in adını öldürülmesinden sonra duydum. Ayakkabısının delik olduğunu gazetede görünce de, ailece oturup ağlamıştık.." diyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...