3 komutanın davası esastan görüşelecek

AYİM, Tümgeneral Gürbüz Kaya, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun, açığa alınmasıyla ilgili davayı 4 Mart 2011 tarihinde esastan görüşecek.

Anadolu Ajansı 02.03.2011 - 16:14

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından 22 Kasım’da açığa alınan Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından açığa alınan Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, bir gün sonra açığa alınma işleminin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne (AYİM), başvurmuştu.

Konuyu Daireler Kurulunda değerlendiren AYİM, üç komutanın açığa alınmasıyla ilgili işlemin yürütmesinin durdurulması istemini 3 Aralık 2010 tarihinde oy çokluğuyla reddetmişti.

Edinilen bilgiye göre, dava AYİM Daireler Kurulu’nda 4 Mart 2011 tarihinde esastan görüşülecek.

İptale ilişkin başsavcılık görüşünde ise, ''Aynı durumda başka personel de bulunduğundan açığa alınmanın sübjektif bir uygulama olacağı'' gerekçesiyle işlemin iptalinin istendiği öğrenildi.

Diğer taraftan, AYİM'in, komutanların ''bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin iptali'' istemini yerinde bulduğu kararı hakkında, Başbakanlık, İçişleri ve Milli Savunma bakanlıklarının düzeltme talebi AYİM Daireler Kurulu’nca 18 Şubat 2011 tarihinde oybirliğiyle reddedilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...