3 medya patronu bir gazetecinin evinde buluştu

Aydın Doğan, Erol Simavi'nin eşi Belma Simavi ve Dinç Bilgin bir yemekte buluştu. Yemeği ise merhum bir medya patronunun eşi düzenledi.

08.03.2011 - 10:35

3 medya patronu bir gazetecinin evinde buluştu

Bir dönemin üç medya patronu bir yemekte buluştu.

Buluştukları mekan ise eski bir medya patronunun (Tercüman gazetesinin sahibi Kemal Ilıcak) eşi Nazlı Ilıcak'ın eviydi.

Ilıcak, Aydın Doğan (Hürriyet ve Milliyet grubu), Belma Simavi (Hürriyet) ve Dinç Bilgin (Sabah) bir yemekte ağırladı.

Ilıcak bu fotoğrafı twitter'ında paylaştı. Fotoğrafı www.medyatava.com yayınladı.

TERCÜMAN'IN HİKAYESİ
Tercüman, 26 Mayıs 1955'te yayın hayatına başladı. Kemal Ilıcak, Sadettin Çulcu ve Ünal Sakman tarafından kurulan ve İstanbul'da yayımlanan günlük gazetenin ilk genel yayın müdürü Cihad Baban'dı. 10 Ekim 1961'e kadar Hadiselere Tercüman adıyla çıktı, bu tarihten sonra Halka ve Olaylara Tercüman oldu. İlk dönem yazarları ise Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yaşar Nabi Nayır, Kadircan Kaflı, Ahmet Kabaklı, Tarık Buğra, Rauf Tamer, Ergun Göze, Reşat Ekrem Koçu, Murat Sertoğlu, Mukbil Özyörük, Güneri Cıvaoğlu, Nazlı Ilıcak, Yavuz Donat, Ertuğrul Yeşiltepe ve Ünal Sakman oldu. Semih Balcıoğlu'nun karikatürleri de gazetede yayımlandı.

Tercüman, ideolojik olarak milliyetçi ve muhafazakar görüşleri benimsedi. 1986 yılında Taha Akyol genel yayın müdürü oldu. Gazete bu dönemde kitap ve ek şeklindeki promosyonlara ağırlık vardi.

İlk sahibi Kemal Ilıcak 1993'de vefat ettikten sonra Tercüman mali bir krize girdi ve 1994'te Sedat Çolak'a satıldı. Daha sonra, Kemal Ilıcak'ın oğlu Mehmet Ali Ilıcak, gazetenin isim hakkını tekrar satın aldı. Ancak yine mali krize giren gazetenin isim haklarını Çukurova Holding'e sattı. Buna karşılık, gazete üzerindeki hak iddiasını devam ettiren Ilıcaklar, Dünden Bugüne Tercüman adında bir başka gazete çıkarmaya başladı. Anlaşmazlığın yargıya intikal etmesi üzerine, 2005 yılında mahkeme kararıyla isim haklarının Çukurova Holding'e geçtiği tescil edildi. Akşam ve Güneş'le birlikte Çukurova Holding bünyesinde yayın yapan Tercüman gazetesi 25 Haziran 2010 tarihinde kapandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...