3. sayfa haberlerinden masallara...

16 yaşında bir genç kız, hayatının son durağında bir adamla “gerçek” anlamda aşk yaşayabilir mi? Sorunun cevabı, peri masallarına hâlâ inanıp inanmadığınıza göre değişir. Joyce Carol Oates'in 'Güzel Bir Kız' adlı kitabı Türkçe'de.

14.05.2010 - 17:39

3. sayfa haberlerinden masallara...

''Salla zarları. Bırak kararı zarlar versin.''

Güzel Bir Kız, masallara inanmaktan çoktan vazgeçtiğimiz bir çağda, yaşam gerçekliğimiz üzerinden modern bir masal anlatıyor. 16 yaşındaki Katya ile 67 yaşındaki Marcus Kidder’ın öyküsü; avcının ava dönüşmesinin an meselesi olduğunu gösteriyor bizlere. Yaşamın karanlık sularında savrulmak ise, kimileri için kaçınılmaz…

''Katya cesurca odanın içinde dolanıyordu. Beyaz saçlı adamın duraksayarak konuşmasını dinlemiyordu bile; elleriyle kulaklarını kapatmayı isterdi aslında. Bu eşsiz güzellikte bir oda, diye düşündü Katya. Bay Kidder'ın stüdyosu gibi boya ve terebentin kokmuyordu ve darmadağınık değildi; tam tersine, vitrin gibi güzel eşyalarla döşenmişti...'' (Kitaptan)

Oates’un romanı, her daim mutlu sonla biten alışılagelmiş masallardan farklı elbette. Kadın ile erkek, fakir ile zengin, genç ile yaşlı arasındaki derin uçurumların ve güç dengesizliklerinin bilinci her sayfasında seziliyor. Masallarla büyümüş ve onları bir kenara koyarak üçüncü sayfa haberlerine duyarsızlaşarak yol alan bir kuşağa hitaben yazılmış Güzel Bir Kız. Kadercilikten başka çıkar yolu olmayanlarla hayatı şansa bırakarak yaşayanların çaresizliğini, ellerinde bulundurdukları güçler ile kendi kaderlerini kendi belirleyenlerin karşısında tüm çıplaklığıyla konumlandırıyor. Aşkın, bağlılığın ve dostluğun yerine kişisel çıkarlar ve yaşam kaygılarını yerleştirdiğimiz bir dünyada olan biteni gözler önüne seriyor Oates; yırtıcı bir toplumda güçlü bir elle kumar oynayanları şansa zar atanlarla kafa kafaya getiriyor. Kim kazanıyor dersiniz?

16 yaşında bir genç kız, hayatının son durağında bir adamla “gerçek” anlamda aşk yaşayabilir mi? Sorunun cevabı, peri masallarına hâlâ inanıp inanmadığınıza göre değişir.

Oates, karakterlerini masallarda yaşanacak bir mizansen dahilinde bir araya getiriyor ama üçüncü sayfa haberlerinden aşina olduğumuz hikaye örgüsüyle algıya bir kanca atıyor.

Masallara inanıp inanmamak, size kalmış.

Amerikan edebiyatının önemli isimlerinden Joyce Carol Oates'in 'Güzel Bir Kız' kitabı Siren Yayınları etiketiyle Türkçe'de.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...