3. Yargı Paketi'ne onay

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını da içeren '3. Yargı Paketi'ni onayladı. Yapılan açıklamada iki gün önce onaya sunulan yasanın 'tutuklamaları zorlaştırdığı ve şartlı tahliyeleri erkene aldığı' gerekçesiyle beklemeden onaylandığı belirtildi.

Haberler 04.07.2012 - 20:09

3. Yargı Paketi'ne onay

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, iki yasayı onayladı.

Onaylanan yasalar arasında kamuoyunda '3. Yargı Paketi' olarak bilinen; 'Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun' da bulunuyor.

2 gün önce Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerin ardından yasalaşarak Gül'ün onayına sunulan yasa, en önemlisi 'özel yetkili mahkemelerin kaldırılması' olmak üzere yargı sisteminde birçok köklü değişiklik içeriyor.

Yasa, onaylanan bir diğer kanun olan 'Türk Akreditasyon Kurumu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la birlikte yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderildi.

Kanunlar Resmi Gazete'de yayımlanmalarının ardından yürürlüğe girecek.

BEKLEMEDEN ONAYLADI
Yasanın onaylanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever bir açıklama yaptı.

Sever, Gül'ün '3. Yargı Paketi'ni 'tutukluluğa neden olan koşulları biraz daha ağırlaştırdığı, şartlı tahliyelerin erkene alınmasına zemin hazırladığı ve mağduriyetleri azalttığı' gerekçesiyle beklemeden onaylama kararı aldığını bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...