30 Ağustos zaferinin 94. yılı

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, devlet erkanının Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı. Yoğun güvenlik önlemi altında yapılan törenin ardından Erdoğan, Beştepe'de tebrikleri kabul etti.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 30.08.2016 - 00:16 | Son Güncelleme : 30.08.2016 - 19:59

30 Ağustos zaferinin 94. yılı

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 94. yılı...

İlk tören Anıtkabir'de yapıldı. Törene Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli, bakanlar, yüksek yargı kurumu başkanları kuvvet komutanları ve diğer devlet erkanı katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atatürk'ün mozolesine, üzerinde ay yıldız motifleri bulunan çelenk bırakmasının ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. 

Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı ve deftere yazdığı metni okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Aziz Atatürk, bugün Büyük Zafer'in 94. yıl dönümünü millet olarak büyük bir gurur ve heyecanla yad ediyoruz. Tüm yokluk, yoksunluk ve zorluklara rağmen Kurtuluş Savaşı'mızı Büyük Zafer’e ulaştıran azim ve inançla emanetiniz olan Cumhuriyetimizi payidar kılmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ülkemizi bu kutlu yürüyüşünden alıkoymak isteyen terör örgütlerinin hain saldırılarına aldırmadan ihanet çetelerini bozguna uğratarak birlik, beraberlik ve dayanışma içinde istikbal mücadelemizi sürdürüyoruz.

Bu yıl hayata geçirdiğimiz Osman Gazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi ülkemizin gurur kaynağı olan tarihi projeler mücadele azmimizin bir tezahürüdür. Aziz milletimizin, tıpkı 94 yıl önce olduğu gibi tüm farklılıklarını bir tarafa bırakarak 15 Temmuz gecesi ortaya koyduğu irade, en büyük güven kaynağımızdır. Zat-ı alinizin ve aziz şehitlerimizin bizlere emaneti olan bu vatanı canımız pahasına korumaya ve büyütmeye devam edeceğiz. Ruhun şad olsun."

VATANDAŞLAR DA KATILDI

Bu yıl düzenlenen törenlerde Anıtkabir'de bir ilk de yaşandı. Önceki yıllarda Anıtkabir, devlet ve askeri erkanın katıldığı törenin ardından vatandaşların ziyaretine açılıyordu. Bu sene, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığındaki heyetin katıldığı tören bölümüne ilk kez vatandaşlar da alındı. Anıtkabir'deki töreni izleyen vatandaşlar arasında 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olanların yakınları ve gaziler de yer aldı. Anıtkabir'e girişler sırasında vatandaşların yanı sıra askerler de arandı.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Anıtkabir'deki törende yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Törene katılan askerlere kimlik kontrolü yapıldı. Askerler, X-Ray cihazından geçirilerek içeriye alındı.

Havada polis helikopteri görev yaparken, güvenliği de özel harekat polisleri sağladı. Anıtkabir ve çevresinde kamera taşıyabilen ve uzaktan kumandalı "drone"lara karşı da özel bir silahla önlem alındı. 

Anıtkabir'deki törenin ardından Erdoğan, Beştepe'de tebrikleri kabul etti. Meclis Başkanı, Başbakan, Bakanlar Kurulu üyeleri, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geldi. 

MUHALEFET KATILMADI

CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli ise Beştepe'deki kabule katılmadı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşam şehit aileleri ile gazileri, Beştepe'de vereceği yemekte ağırlayacak.

AKM'DEKİ TÖREN YER DEĞİŞTİRDİ

Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi'nde 30 Ağustos törenleri için yapılan platform dün şiddetli rüzgar nedeniyle yıkılmıştı. Yaşanan olay nedeniyle hipodrom kullanılamaz geldi. Bu nedenle buradaki törenlerin iptal edildiği duyuruldu. Geçit töreni şehir merkezinde, TBMM ile eski Meclis arasındaki güzergahta gerçekleştirildi.

Askerler ve lise öğrencilerinin katıldığı tören, askeri araçların geçişiyle başladı. Askeri araçlardan bazılarının içerisinde askeri personel, bazılarının içerisinde ise 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaralanan sivil gaziler yer aldı.

Araçların ardından kortejde sırasıyla TSK Onur Taburu, Özel Birlikler, Tarihi Bölük, Atlı Süvari Birlikleri yer aldı. Kortejin en sonunda yer alan Mehter Bölüğü de eski Meclis'in önünde bir konser verdi.

Resmi geçit töreni, Mehter Bölüğü'nün verdiği konserle tamamlandı.

Sayfa Yükleniyor...