30 Ağustos'a büyük kutlama

"Güçlü Ordu Güçlü Türkiye" sloganını benimseyen TSK bu yılki 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı görkemli bir törenle kutladı.

NTV Haber 29.08.2009 - 19:28

30 Ağustos'a büyük kutlama

Başkentteki ilk tören, Anıtkabir'de yapıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ başkanlığındaki heyet, sabah 8.45'te Anıtkabir'i ziyaret etti.


Tören, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, Genelkurmay İkinci Başkan Yardımcısı Orgeneral Bilgin Balanlı, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ve askeri erkanın Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı.

Orgeneral Başbuğ, Atatürk'ün mozolesine üzerinde ''Türk Silahlı Kuvvetleri'' yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Orgeneral Başbuğ ve törene katılanlar, Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra Misak-ı Milli kulesine geçen Orgeneral Başbuğ, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

''Ulusumuzun büyük önderi, ordularımızın ebedi Başkomutanı, eşsiz devlet adamı yüce Atatürk, Üstün liderliğinizde Türk milleti ve ordusuyla gerçekleştirdiğiniz Büyük Taarruz ve 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 87. yıl dönümü nedeniyle huzurlarınızdayız.

Büyük Taarruz, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinin atıldığı, tarihe yön veren emsalsiz bir muharebedir. Bugün bağımsız bir devlet çatısı altında yaşayan herkes bu zafere ve O'nu kazanana çok şey borçludur. Kurduğun Türkiye Cumhuriyeti'nin temel nitelikleri, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve Türk milletinin büyük Atatürk sevgisi sonsuza kadar yaşayacaktır.

Gücünü milletinden, ışığını sizden, cesaretini tarihten, kuvvetini damarlarındaki asil kandan alan Türk ordusu her zaman nöbette ve görevinin başındadır. Rahat uyu, ruhun şad olsun.''

Orgeneral Başbuğ daha sonra deftere yazdığı metni yüksek sesle okudu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile kuvvet komutanları, daha sonra tebrikleri kabul etti.

Törenin başlamasından önce Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkanı  Baykal'ın bekleme salonunda bir süre sohbet ettikleri görüldü.

Bu yıl hipodromdaki törenler geçtiğimiz yıllardan daha coşkulu ve görkemliydi. Görevliler ile zırhlı ve mekanize araç sayısının iki katına çıkarıldığı törende Türkiye genelindeki birliklere ait 60 sancak da taşındı.

Her yıl 4 bin 512 personelle gerçekleştirilen törenlerde bu yıl 8 bin 881 kişi görev aldı.

Törenlerde ayrıca, dev bir Türk bayrağı, kuvvet komutanlıklarından 660 asker tarafından tören alanından geçirildi. Bu yıl, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm sancakları da tören alanında hazır bulundu. 

İSTANBUL'DA TÖRENLER
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda tören düzenlendi.

Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndaki törene katılanlar, daha sonra Harbiye Orduevi'ne geçti.

Buradaki programda, 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu tebrikleri kabul etti.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve öteki ilgililerin katıldığı tören, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

İZMİR'DE KUTLAMALAR
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi. Tören, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversiteler, siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kıvrıkoğlu, anıt şeref defterini imzaladı.

Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, ''Gücünü milletimizin engin sevgi ve desteğinden alan Türk Silahlı Kuvvetleri, 87 yıl önce olduğu gibi bugün de milletinin emrinde, Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelecek her türlü tehdide karşı koyma azim ve kararlılığındadır'' dedi.

DİYARBAKIR'DA GEÇİT TÖRENİ
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, Diyarbakır'da törenle kutlandı.

Diyarbakır'daki tören, Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Valilik önündeki çelenk sunma törenine Vali Hüseyin Avni Mutlu, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak, 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Akın Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Şimşek katıldı.

Valilik önünde devam eden törende Vali Mutlu, Korgeneral Çolak ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şimşek, vatandaşların bayramını kutladı. Buradaki törene, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Abdurrahman Kurt, İhsan Arslan ve Ali İhsan Merdanoğlu da katıldı.

Törende konuşan 7. Kolordu Komutanlığı'nda görevli Binbaşı Cemal Turgut, binlerce yıldır aynı çatı altında, hiçbir problemi olmadan yaşayan, Çanakkale'de Yemen'de Kafkaslar ve Balkanlar'da omuz omuza çarpışarak gerektiğinde şehitler veren ülkemiz insanının, arasına sokulmaya çalışılan nifak tohumlarını yeşertmeyecek olgunluk ve anlayışa sahip olduğunu söyledi.

Turgut, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tüm vatandaşları kucaklayarak, ülkenin bölünmez bütünlüğüne göz dikenlere karşı var gücüyle çalışmaya devam edeceğini de belirterek, şöyle konuştu:

''Nifak tohumları ekmeye çalışanlar bin yıldır başaramadılar, şimdi de başaramayacaklar. Bizi birbirimize bağlayacak değerler, Atatürk'ün milli mücadeleye başlarken ortaya koyduğu değerlerdir. Bu kritik günlerden ancak Atatürk'ün düşüncelerinde el ele vererek kurtulabiliriz. O'nun emanet ettiği laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasal niteliklerini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmeliyiz.'' Tören, geçit resmiyle sona erdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...