30 bin kuşu halkaladılar

Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde bulunan ve tüm dünyadan kuş araştırmacılarının uğrak yeri haline gelen Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi, ilkbahar dönemi kuş halkalama sezonunu kapatıyor.

Haberler 13.06.2011 - 10:57

30 bin kuşu halkaladılar

Bölgedeki kuş türlerinin tespit edilmesi ve göç yollarını kullanan kuşların halkalanması amacıyla 2006 yılında kurulan ve şu ana kadar 30 bin kuş halkalayan Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi, yerli ve yabancı çok sayıda kuş araştırmacısının ilgisini çekmeye devam ediyor.

Kuzey Doğa Derneği Başkanı ve ABD Stanford Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Çağan Şekercioğlu başkanlığında halkalama uzmanı Sedat İnak ve uzman biyolog Emrah Çoban'ın dahil olduğu 5 kişilik araştırma heyetiyle birlikte ABD'den kuş araştırmacıları Jeff Campbell, Natalie Campbel ve Erjen Kahamaganava da Aras Kuş Araştırma Merkezinin bulunduğu alanda inceleme yaptı.

Aras Nehri kenarında kurulan merkezde incelemelerde bulunan Jeff Campbell, buradaki doğaya hayran kaldıklarını belirterek, kuş türlerinin belirlenmesi çalışmalarına devletin de destek vermesinin önemli olduğunu belirtti ve bölgedeki bilinçsiz avlanmanın doğal hayatı tehdit ettiğini söyledi.

Kuzey Doğa Derneği Başkanı Dr. Çağan Şekercioğlu da araştırma merkezindeki 2011 yılı ilkbahar dönemi çalışmalarını 12 Haziran itibarıyla sona erdireceklerini bildirdi.

Şekercioğlu, ''Merkezde yapılan ilmi çalışmalarda 2006'dan bu yana 5 yıl içinde 171 farklı türden 30 bin kuşu halkaladık. Bu yılın ilkbahar sezonunda da 106 kuşa halkalama yapıldı'' dedi.

Merkezin, Türkiye'deki 3 kuş halkalama istasyonundan biri olduğunu ifade eden Şekercioğlu, şunları kaydetti: ''Bu projeyi Kafkas Üniversitesi, Iğdır Çevre ve Orman Müdürlüğü ile ortaklaşa sürdürüyoruz.

Burada yaptığımız halkalama çalışmalarında kuş çeşidi, kuşların göç yollarını ve kuşların ekolojisini tespit ediyoruz. 250'den fazla kuş çeşidinin bulunduğu Iğdır bölgesinde kurduğumuz bu gözlem ve eğitim evi 2011 ilkbahar sezonunu pazar günü kapatacağız.

İlkbahar çalışmamız sona erdi, sonbahar çalışmamız ise 15 Ağustos'ta başlayacak.''

Yabancı ülkelerden kuş halkalama işlemine gönüllü katılanların sayısının arttığına dikkati çeken Şekercioğlu, Aras vadisinin zengin ve korunması gereken bir bölge olduğunu belirterek, ''Denizin olmadığı bir yerde 250 kuş türünün olması önemlidir.

Bu bölge korunmalı, yaban özelliği muhafaza edilmelidir. Türkiye'de bulunan 465 farklı tür kuşun yarısı bu bölgede. Bu alana 400 metre sis ağı kurmuş bulunuyoruz. Örneğin Güney Afrika'dan ülkemize gelen kırlangıcın (Hirundo Rustina) 9 bin kilometre yol katettiğini tespit ettik'' diye konuştu.

Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi'nin kurulduğu günden beri araştırmacılara destek verdiklerini söyleyen Çevre ve Orman İl Müdürü Taner Tazegün de Iğdır'ın bir kuş cenneti olduğunu ifade ederek, insanları avlanma konusunda duyarlı olmaya ve doğayı korumaya çağırdı.

Sayfa Yükleniyor...