Rus araştırmacılar, sincapların kazdığı ve binlerce yıldır Sibirya’nın buz tutmuş toprakları altında yatan bir çukurda, meyve ve tohum dokuları buldu. Silene stenophylla, yeniden üretilen en eski bitki olurken, beyaz çiçekler ile tohum verdiği belirtildi.

ABD’de yayımlanan Proceedings of the National Academy of Sciences adlı dergide yer verilen araştırmada, buz tutmuş toprağın antik yaşam formları için doğal bir depo görevi gördüğü kanıtlanmış oldu.

Dergiye açıklama yapan Rus bilim insanları, “Buz tutmuş topraklarda yaptığımız araştırmalara devam ederek antik bir gen havuzu bulmayı amaçlıyoruz. Böylece dünyanın yüzeyinden uzun süre önce silinmiş yaşam formlarını yeniden hayata döndürebiliriz” ifadesini kullandı.

Kanadalı bilim insanları, geçmişte hayvanların açtığı çukurlardan buldukları tohumlarla çok daha genç bitkileri üretmeyi başarmıştı.

BİNLERCE YIL SONRA HALA AYNI
Rusya Bilim Akademisi’nden araştırmaya katılan Svetlana Yaşina, hayata döndürülen bitkinin modern haline çok benzediğini ve günümüzde Sibirya’nın kuzeybatısında yetiştiğini belirtti.

Silene stenophylla bitkisi, Puşkino kasabasında kurulan laboratuarda yeniden üretildi. Yaşina, “Bitkinin çevresine çok iyi adapte olduğunu ve başka bitkileri de üretmeyi amaçladıklarını” söyledi.

Rus araştırmacılar, binlerce yıl öncesinden kalan meyve ve tohumları, Sibirya’nın kuzey doğusundaki Iower Kolyma Nehri’nin sahil şeridinde gömülü olan olan onlarca fosil çukurdan bir tanesinde buldu. Fosillerin, 30 ile 32 bin yıl öncesine ait olduğu ifade edildi.

Fosillerin birbirilerine yapışması ve üzerlerinin tamamen buzla dolması, çukurların dış etkenlerden uzak, doğal depolara dönmesini sağladı.

Araştırmada yer alan ve yıllardır sincap çukurlarını araştıran Stanislav Gubin, “Sincaplar donmuş toprağın altına futbol topu büyüklüğünde onlarca çukur kazdı. Çukurları ilk önce ot dolduran sincaplar, daha sonra hayvan kürkleriyle yiyeceklerini mükemmel bir şekilde koruyacak depolar oluşturdu” dedi.

MAMUTLAR BİR GÜN CANLANABİLİR
Ruslar büyük keşiflerini yerin 38 metre altında yaptı. Bu derinlik, mamut, bizon, at, geyik ve gergedan kemiklerinin bulunduğu derinliğin bile altında.

Gubin, donmuş toprağın, dokuları on binlerce yıl saklayabildiğini kanıtlayan araştırmanın ardından, bir gün Buz Çağı canlılarının da hayata dönebileceğine dikkat çekti. Rus bilim insanı, “Eğer şansımız varsa, aşağılarda bir yerlerde donmuş sincap bulabiliriz... Sonra da bu yol mamutlara kadar uzanabilir” yorumunu yaptı.

Japon bilim insanlarının da donmuş hayvan kalıntılarına ulaşmaya çalıştığını söyleyen Gubin, “Burası bizim topraklarımız, bunu ilk başaran biz olacağız” dedi.