30 işçi 48 saati dolduracak!

Zonguldak'taki maden ocağında meydana gelen grizu patlaması sonrası mahsur kalan 30 işçiye, bugün öğle saatlerine kadar ulaşılmasının mümkün görünmediği belirtildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.05.2010 - 01:14

30 işçi 48 saati dolduracak!

Taşkömürü Kurumu İş Güvenliği Uzmanı Vedat Küçükbükücü, ''Grizu patlamasında ocakta mahsur kalan arkadaşlarımıza yarın (bugün) öğlen saatlerine kadar ulaşmamız mümkün görünmüyor''dedi.


Küçükbükücü, TTK Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında önceki gün saat 13.30 sularında meydana gelen grizu patlaması sonrasında başlatılan kurtarma çalışmalarının, maden teknikerleri ve mühendisleri ile işçilerce sürdürüldüğünü söyledi.

Şu anda arında (kömüre ilk kazma vurulan yer) 25-30 kişinin çalıştığını belirten Küçükbükücü, ''Arkasında da yine 25-30 kişilik ekip hazır bekliyor. Yorulanların yerini yenileri alıyor. Şu anda 18 metrekare genişliğindeki bir alanda çalışmalar sürdürülüyor. Ocakta göçen 8 metrelik kısmın sadece iki metrelik kısmı açık, 14 metrelik bölümü açınca olay bitecek'' dedi.

Küçükbükücü, gazetecilerin, ''Madencilerin sağ kurtarılmasından umut var mı?'' sorusunu ''Allah'tan umut kesilmez, inşallah Ulu Önder Atatürk'ün bize emanet etmiş olduğu 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda arkadaşlarımızı sağ salim çıkarırız'' şeklinde yanıtladı.

Gazetecilerin, ''Mahsur kalan madencilerde gaz maskesi ve lambalarının bulunmadığı yönünde iddiaların yer aldığını dile getirmesi üzerine Küçükbükücü, ''Öyle bir şey söz konusu olamaz. Hiç bir madenci arkadaşımız gaz maskesiz ocağa giremez. Şu anda bir şey söylemeyeyiz, ancak arkadaşlarımıza ulaştığımız anda bilirkişi olayı tespit eder. Ama öyle bir şey olacağını zannetmiyorum'' diye konuştu.

''Mahsur kalanlara hava gitme ihtimali var mı'' sorusu üzerine Küçükbükücü, şöyle konuştu:

''Tabii ki ocaklardaki çalışmalarımızda bize yardımcı olan basınçlı havamız var. Buradaki havalardan arkadaşlarımız belli bir yerden faydalanmışlarsa kesinlikle onları kurtaracağız. Önümüzde 8 metrelik göçük var. Arkadaşlara en fazla 130 metre gibi mesafemiz söz konusu.

Şu anda gaz konusunda sıkıntı yok. Biz ilk göçüğü geçtik. 2 göçükten sonra 15 metrelik boşluk var. 8 metrelik kömür kütlesinden sonra kömür olmayan alan bulunuyor. Zaten bir metre sonra da mahsur kalan arkadaşlarımızın çalışma alanına ulaşmış olacağız. Ancak, yarın öğlen saatlerine kadar ulaşamayız. Çalışmalarımız aralıksız devam edecek.''

Sayfa Yükleniyor...