300 hakim kaydedilmeyen sınava takıldı

Adalet Bakanlığı'nın 22 Nisan'da sınavla aldığı 300 hakimin atanması sınavın 'kamera kaydı' olmadan yapılması nedeniyle durduruldu.

Haberler 20.08.2010 - 11:21

Adalet Bakanlığı 22 Nisan’da yaptığı sınavla yaklaşık 600 adaydan 300 hakimin atamaları yapıldı.

Mülakatlarda başarısız olan adli yargı hakim adayı Adnan Özcanan, yürütmeyi durdurma ve işlemin iptali için dava açtı. Ankara 5'inci İdare Mahkemesi 23 Haziran 2010'da aldığı kararla, 300 hakimin atamasına ilişkin işlemin yürütmesini durdurdu.

Akşam gazetesinin haberine göre oybirliğiyle alınan kararın gerekçesinde 'Mülakata giren davacıya sorulan sorular ile davacının sorulara verdiği yanıtların kayıt altına alınmaması nedeniyle davacı iddiaları ile dava konusu işlemin hukuka uygun olup olmadığı yolundaki denetim yapılamadığı' ifadelerine yer verildi.

Adalet Bakanlığı'nın 1 ay içinde görevlerine son vermesi gerekirken imdada Bölge İdare Mahkemesi yetişti ve yürütmeyi durdurma kararını usulden bozdu. Şimdi İdare Mahkemesi'nin yeni kararı bekleniyor.

Bu karar beklendiği için de hakimlerin atamaları gerçekleştirilemiyor. Stajyer olarak görevlerini sürdüren hakimler maaşlarını da alıyor ancak görev yerlerine atanamıyor.

ERGİN: VERİLEN KARAR YANLIŞ
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 'İdare Mahkemesi'nin vermiş olduğu karar kendi alanında ilk' olduğunu ifade ederek, 'Bu kararın son derece yanlış bir karar olduğunu düşünüyoruz' dedi.

Ergin, 'Kameralı kayıt altına alınmasının uygulanabilirliği yok. Diyelim ki, bir kişi haksızlık gerekçesiyle dava açtı, biz de onun görüntüsünü gönderdik, karşılaştırma için diğer videoların da görülmesi gerekir. Bunun içinden çıkmak mümkün mü? Aylardır biz bu işin çözümü konusunda beklemedeyiz. Bu bir zaman kaybı değil de nedir?' diye konuştu.

İdare Mahkemesi'nin yeni bir yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından Bakanlık Danıştay'a itiraz edecek. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermez ise 300 hakimin atamaları gerçekleştirilecek.

Mülakatların iptal edilmesi halinde ise 300 hakim işten çıkartılarak yeniden sınav yapılacak. Bu sınavda da kameralı kayıt altına alınacak. Bir adayın sınava itiraz etmesi halinde sınava giren tüm adayların kayıtlarının incelenmesi de gündeme gelebilecek. Bu durumda sınava 800 kişi girmesi halinde 800 kişinin kamera kaydı incelenecek.

Sayfa Yükleniyor...