İstanbul'da kırmızı elbiseli kadına yakın mesafeden biber gazı sıkılması, İzmir'de kordonda oturan genç kıza şiddet uygulanması, Antalya'da otoparkta darp ile 18 yaşındaki gencin gözünü kaybetmesi...

Gezi Parkı eylemleri sırasında görev yapan 43 polisle ilgili soruşturma tamamlandı. Disiplin cezası alan polislere 16 aya kadar kıdem durdurma cezası verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün soruşturması kapsamında müfettişler, "polisin belli ölçülerde orantısız güç kullandığı" ve "bireysel yanlışlar" yapıldığı yönünde rapor hazırladı.

43 polise, 6 ay ile 16 ay arasında değişen oranlarda "kıdem durdurma" cezası verildi.

ANTALYA'DA 25 POLİSE CEZA
Antalya'da da Gezi Parkı eylemlerinde "Zor kullanma sınırını aşmak"la suçlanan 40 polis tespit edildi. Bu polislerden 25'ine ceza verildi.

Disiplin cezası alan polisler arasında otoparkta 3 üniversiteli genci darp eden ve güvenlik kameraları tarafından görüntülenen 17 polis de bulunuyor.

164 POLİSE SORUŞTURMA
Emniyet Genel Müdürlüğü, Gezi Parkı olaylarında orantısız güç kullandığı iddiasıyla 32'si emniyet amiri, 132'si de polisi memuru olmak üzere toplam 164 kişi hakkında da soruşturma başlattı.

Hakkında soruşturma açılan polislerin büyük bölümünün İstanbul, Ankara, İzmir ve Hatay'da görevli olduğu öğrenildi.

“Orantısız güç” kullandığı iddia edilen polislerin önümüzdeki günlerde ifadesi alınacak.