33 yıl sonra serbest kaldı

Türkiye'nin en uzun süre cezaevinde kalan mahkumu Tahir Canan, 4. yargı paketi kapsamında serbest bırakıldı. Canan, 33 yıldır cezaevinde bulunuyordu.

30.04.2013 - 16:32

33 yıl sonra serbest kaldı

Türkiye’nin en uzun süre cezaevinde kalan mahkumu olarak tarihe geçen ve 33 yıldır cezaevinde bulunan Tahir Canan, 4. yargı paketi kapsamında serbest bırakıldı.

Canan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bu süreç, gerçekten hukuksuzluğun bir tutumu, bir abidesi gibiydi. Tam 20 yıldır hiç hukuksal karşılığı olmayan bir ceza yatırıldı. Umarım bundan sonra kimsenin başına bunlar gelmez. Gelmesini de istemem. Yarın da 1 Mayıs'ın kutlamaları var. Yine restleşmeler var. Umarım bu restleşmeden vazgeçer hükümet" diye konuştu.

1 Mayıs'ı, Gebze'de ailesi ve emekçi sınıflarla geçireceğini belirten Canan, "hayatınızda ne değişti " sorusuna, "Son 20 yıldır içerideyim. Hayatımda bir şey kaldı mı bilmiyorum. Bir tek mücadelemiz kaldı, onun dışında hiçbir şey kalmadı" yanıtını verdi.

Basın mensuplarının elindeki fotoğraf makinesi ve kameraları gösteren Canan, "Sizin kullandığınız bu aletlerin hepsine ben yabancıyım" dedi.

'ÜNİVERSİTEYİ BİTİRDİM BABAM HALA CEZAEVİNDE'
Tahir Canan’ı eşi Gülnigar Canan, çocukları İmrankaya Canan, İlhan Canan, Gökhan Canan, Cahit Canan, 6 torunu kardeşleri ve yakınları karşıladı.

Tahliye öncesi konuşan Tahir Canan’ın en küçük oğlu İmrankaya Canan, babasının kendisi doğmadan önce cezaevine girdiğini belirterek, "Şu anda 20 yaşındayım. Büyüdüm okullar bitirdim, üniversiteye başladım, babam hala cezaevinde. Tahliyesini bekliyoruz. Açıkça ailece sevinçliyiz. Ama şimdiye kadar çok umutlanıp da umutlarımız boşa çıktı. Onun için kapıdan tam çıktığını görmeden inanamayacağız" dedi.

'ÖNCE BABAMLA SİNEMAYA GİDECEĞİM'
İmrankaya Canan, kendisinin 20 yıldır yaşadığı mağduriyeti ailesinin 33 yıldan beri yaşadığını da belirterek, şöyle devam etti:

"33 yıllık bir mağduriyet söz konusu. Babamın bu konuda bir rekortmen olması hukuk açısından önemli. Türkiye’de birçok kişi olmasına rağmen babam rekortmen durumda. Babam çıkar çıkmaz önce yan yana gelmeliyiz. Bu bizim için yan yana gelmek bir lüks haline gelmişti. Bir röportajımda 'babamla sinemaya gitmek istiyorum' demiştim. önce onu yapacağım."

Tahir Canan’ın eşi Gülnigar Canan da, "Henüz çıkmadığı için inanamıyoruz. Eşim cezaevinden çıkar çıkmaz, çocuklarım ve torunlarımla hiçbir şey yapmadan onları seyretmek istiyorum" dedi.

1991'DE TAHLİYE OLDU, 1993'TE TEKRAR TUTUKLANDI
Tahir Canan, 1978'de Gaziantep’te oturdukları mahallede sağ görüşlü iki kişinin öldürülmesi üzerine gözaltına alındı. İşkence gördüğü öne sürülen Canan, kendisine yüklenmek istenen suçlamayı kabul etmedi. Söz konusu suçlamayı başka örgütten kişilerin üstlendiğini ve o kişilerin cezaevine konulduğunu belirten Tahir Canan, 36 yıla mahkum edildi.

Tahir Canan, 12 yılı aşkın süre cezaevinde yattıktan sonra 1991'de çıkarılan 'Şartlı Tahliye Yasası' ile birlikte serbest bırakıldı. 1993 yılında akraba ziyaretine gittiği Malatya’da yeniden gözaltına alınıp tutuklandı. TDKP örgüt üyeliğinden 12,5 yıl daha ceza aldı. Üstelik şartlı salıverme yasası ile tahliye olduğu infazı yandı ve tekrar 36 yıllık cezaya çarptırıldı.

33 yıldır cezaevinde bulunan Tahir Canan, 4’üncü yargı paketi kapsamında, bugün saat 15.30'da serbest bırakıldı. Bandırma M Tipi Cezaevi önünde heyecanla bekleyen ailesi, serbest kalması sonrası Tahir Canan'a uzun uzun sarılıp hasret giderdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...