'35 yıldır duran cenazenin kalkması gerekiyor'

CHP'nin 34'üncü kurultayı Ankara’da başladı. İki gün sürecek kurultayda CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu konuşma yaptı.

17.07.2012 - 00:06

'35 yıldır duran cenazenin kalkması gerekiyor'

CHP'nin "Demokrasi ve Değişim" adını verdiği 34. Kurultay'ında ilk gün tamamlandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kurultayda bir konuşma yaptı.


Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Her dört gencimizden birisi işsiz. Kadınlar büyük ölçüde çalışma yaşamının dışına itildi. Genç boşanmalar çığ gibi artıyor. İş kazalarında Avrupa birincisi, dünya üçüncüsüyüz. Kadına şiddet yüzde 1400 arttı. Hapishaneler tıka basa doldu. Bu tabloyu şu cümleyle bitirebiliriz işsizlik bütün kötülüklerin anasıdır.

Finansal yatırım sanayi yatırımlarının önüne geçti. Son 10 yılda 328 milyar dolar faiz ödendi. 10 tane GAP yapıyor. Tüketime endeksli ekonomi politikası tarımı da çökertti. Çiftçilere mazot desteği 550 milyon lira. Sizin mazotunuzdan 8 milyar lira vergi kesiliyor. Bunun adı çiftçiye destek oluyor. Neden üreten Türkiye diyoruz? Bunun ilk hedefini koyan Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Batı'nın egemen güçlerinin Ortadoğu'daki taşeronluğuna soyunursanız burnunuzu böyle sürterler. 25 gündür uçağımızın nasıl düştüğünü bilmiyoruz. Türkiye bir aşiret devleti mi oldu? Kendi uçağının nasıl düştüğünü bilmeyen bir yönetim anlayışı olabilir mi? Sıfır sorun diyorlardı. Tam bir sorunlar batağına sürüklenen Türkiye. Suriye'deki olaylar dolayısıyla soruyorlar, niye savaş istemiyorsunuz, Esad'ı mı destekliyorsunuz? Orantısız güce her zaman karşı olduk. Katliamları kınamaya devam edeceğiz. Mısır'daki sağır sultan duydu ama bazıları duymamış. Bütün dünyada kimsenin burrunun kanamasını istemeyiz. Biz savaş istemiyoruz. Biz bir yıl öne hükümete çağrıda bulunduk. Türkiye 'de uluslararası Suriye konferansı düzenleyin. Ellerinin tersiye ittiler. Bir yıl sonra Rusya bizim önerimizi sahiplendi.

Dış politikada çifte standart olmaz. Türkiye Cumhuriyeti'nin katillerle işi yoktur. Surıye'ye karşı çıkıp Ömer El Beşir'in elini sıkmak en büyük yanlıştır. Sen hangi yüzle Türkiye'ye davet ediyorsun. Sormazlar mı adama, Malatya-Kürecik'te İsrail'i korumak için o radar sistemini neden kurdur? Ağırıma giden bir şey var. Doğu Akdeniz'de Rumlara 'Arama yapamazsın' dedik. Piri Reis'i gönderdik, arızalandı geri çektik. Bir Rum bakan çıkıp, 'Bunları boşverin konuşurlar bir şey yapamazlar' dedi. Türkiye bu hale düşmemeliydi. Bu iktidar onurlu Türkiye'ye yakışmıyor.

ALLAHLIK DIŞİŞLERİ BAKANIMIZ VAR
Türkiye enerji açısından Rusya'ya yüzde 60 bağımlı. Dış politikada da ekonomide de bütün yumurtalar aynı sepete konmaz. Allahlık bir Dışişleri Bakanımız var. Kaddafi'nin linç edilmesine bizim Başbakanımız neden alkış tutar? Vefa denen bir şey var. AB sürecinde de sıfıra sıfır elde var sıfır.

SİLİVRİ'DE GÖRÜLEN ÖZGÜRLÜĞÜN KAN DAVASI
Demokrasi lütuf değildir. İnsanların ağır bedeller ödeyerek kazandığı haktır. Eğer siz Yargıtay'a militan yargıç seçerseniz bu ülkede tuz kokar. Tuzun kokusu da artık her insanın burnunda. Yargıya duyulan güven sarsıldı. Gazetecileri, yazarları, bilim insanları hapiste olan bir ülkede demokrasi yoktur. Silivri'de dağıtılan adaletsizliktir. Görülen özgürlüğün kan davasıdır. Deniz Feneri davası. Hırsızları soruşturan savcılar hakkında soruşturma açılan bir yargı düzeni hangi çağdaş ülkede var? Yargıtay bilmiyor mu? AKP adaleti budur. Sıkıyönetim mahkemeleri vardı, karşı çıktık. DGM'ler vardı, karşı çıktık. Adamına göre mahkeme olabilir mi?

ŞEHİT ANNELERİNE SESLENİYORUM...
İster Kürt sorunu değil, ister Güneydoğu Anadolu sorunu deyin. Ortada bir cenaze 35 yıldır duruyor. Kaldırılması gerekiyor, kimse cesaret edemiyor. Biz bu coğrafyaya barışı getirmeye kararlıyız. Tutturmuşuz analar ağlamasın. Lafla peynir gemisi yürümez. Halk sana oy verdi, yolunu yordamını bulacaksın. Sorunun ve çözümün zor olduğunu biliyorum. Bütün şehit annelerine sesleniyorum: Yetki verin, güç verin, halkın iktidarını kuralım. Türkiye'yi barış cenneti yapalım.

DEĞİŞECEĞİZ, DÖNÜŞECEĞİZ
Özgür ve çağdaş bir anayasa istiyoruz. Üniversiteleri susturan, laikliğin ve sosyal devletin içini boşaltan anayasaya karşıyız. 2 yılda çok şey yaptık. Her kurultay bizi biraz daha değiştirdi. Değişeceğiz, dönüşeceğiz, yenileneceğiz.

KORKAKLARDAN AYDIN OLMAZ
Bu ülkede korkaklardan aydın olmaz. İstediği kadar okusun, yazsın. Göğsünde yürek taşımıyorsa ben ona aydın demem. Hapse girmekten korkacaksan bir köşeye çekileceksin. Türkü söylemekten korkuyorlar. Türkü bizim bağımsızlığımızdır. Gerçek aydınlar tarihin hiçbir döneminde korkmamışlardır.

Sivas'ın ötesine geçemezsin diyorlardı. Çağrımı yineliyorum. Sayın Başbakan gel Uludere'ye gidelim. Gelebilir mi?"

İSA GÖK: BAŞKALAŞMANIN SİYASİ ADI METAFORMOZ
Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından divan başkanı, mali raporu delegelerin oyunu sundu. Raporun oylanarak kabul edilmesinin ardından faaliyet raporunun görüşülmesine ve konuşmalara geçildi.

Bu kapsamda söz alanlardan Mersin Milletvekili İsa Gök, ''değişim, dönüşüm ve yenileşme'' söylemini eleştirdi. Gök, ''Çok önemli kavramlar aceleye geliyor. Bizler devrimciyiz, antiemperyalistiz. Başkalaşmanın siyasi adı metaformoz'' dedi. Gök, hiçbir koşulda Kemalizmi terk etmeyeceklerini de söyledi.

Bu arada, bazı partililer ''Devrimci CHP, Atatürk'ün yolunda'' sloganları attı.

ÖNDER SAV: PARTİ İÇİ İKTİDAR KAVGASI İÇİN VAKİT YOK
İsa Gök'ün konuşması sırasında eski Genel Sekreter Önder Sav, beraberinde eski milletvekilleri Hakkı Süha Okay ve Şahin Mengü ile salona girdi.

Sav, gazetecilerin, ''Kurultaya gelip gelmeyeceğiniz merak konusuydu'' demesi üzerine, ''Niye merak konusu oluyor? 10 yılı aşkın süredir genel sekreterlik yaptım. Parti ile özdeşleşen isimlerden biriyim'' karşılığını verdi.

Tüzük kurultayı ile bu kurultayın birbirine benzetilmemesini isteyen Sav, ''O iş ayrıydı. Oradaki, hukuksuzluklara tepkiydi. Ama bu partinin olağan kurultayı. Elbette benim kurultayda bulunmam kadar doğal bir şey yok'' diye konuştu.

Türkiye'nin, toplumun güç dönemden geçtiğini, böyle bir dönemde iktidarın iyi bir çizgi izlemediğini öne süren Sav, başta yargı ve ordu olmak üzere pek çok konunun örselendiğini, yozlaştığını ifade etti. Sav, CHP'nin 34. Olağan Kurultayı'nı böyle bir dönemde yaptığını dile getirerek, bu nedenle önemli bir kurultay olduğunu söyledi.

Sav, başta genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere herkesin aklını, duygularının önüne geçirerek CHP'nin dışa dönük kavgasında nasıl bir yol haritası çizilmesi gerektiğini düşünmelerini istedi. Sav, CHP'nin parti içi iktidar kavgasıyla vakit geçirecek zamanı bulunmadığını bildirdi.

Bir gazetecinin, ''Birlik bütünlük mesajı mı?'' sorusuna Sav, ''Birlik, bütünlük, dayanışma, beraberlik. Ne derseniz deyin'' şeklinde yanıtladı.

Ülkenin bir tehlike ile karşı karşıya bulunduğunu belirten Sav, demokrasiyi çoğaltarak, cumhuriyeti azaltmanın çok yanlış olduğunu kaydetti.

Sav, kurultay delegelerinin tarihin derinliklerinden gelen, cumhuriyeti kuran en köklü partinin üyesi olduklarını unutmamaları gerektiğini belirterek, tüzük kurultayındaki tatsızlıkların yaşanmamasını temenni etti.

KURULTAYDA NELER YAŞANDI?
Kurultay salonuna 10. Yıl Marşı eşliğinde partililerin alkışları arasında giren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, salonu dolaşarak tribünleri selamladı. Salonda bulunanlar ellerindeki Türk bayrakları ve CHP bayraklarını sallayarak marşa eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, kalabalık nedeniyle salonda güçlükle ilerledi. Bu sırada foto muhabirleri ve kameramanlar da görüntü almakta zorlandı. Salonu dolaşan Kılıçdaroğlu, tribünlerde kendisi için ayrılan yere oturdu.

Kılıçdaroğlu salona gelmeden önce, iki yıllık görev süresini anlatan bir kısa film gösterimi de yapıldı.

İki gün sürecek kurultayda bugün Genel Başkan seçimi yapılacak. Kılıçdaroğlu'nun tek aday olarak katılması beklenen kurultayın ikinci gününde ise 60 kişilik Parti Meclisi ile 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu üyelikleri için seçim yapılacak.

34. Olağan Kurultay, 26 Şubat'ta gerçekleştirilen CHP'nin 16. Olağanüstü Kurultayı'nda kabul edilen yeni tüzüğe göre gerçekleşecek.

Partinin yeni tüzüğüne göre, genel başkanlığa aday olabilmek için, üye tam sayısının en az yüzde 10'unun yazılı teklifi gerekecek. Başkanlık divanı önünde imza verme zorunluluğu ise aranmıyor. CHP'nin kayıtlı 1282 delegesi bulunuyor.

Kurultay divan başkanlığını eski genel başkanlardan Altan Öymen yapacak.

Yeni tüzüğe göre parti meclisinde yüzde 33'lük kadın kotası, yüzde 10'luk gençlik kotası uygulanacak.

Kurultaya AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz'un da aralarında bulunduğu siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, sanatçılar Gülriz Sururi, Musa Eroğlu, Suavi, Mustafa Özarslan, Onur Akın, Sadık Gürbüz, Melike Demirağ'ın yanı sıra eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal da katılıyor.

SALONDAN NOTLAR

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...