36 kozmik dosya mühürlendi

Kozmik Oda’da 26 gün arama yapan Hakim Kayan 36 dosyayı “suç var” gerekçesiyle mühürledi. İddialara göre dosyalarda Arınç suikastı dışında bazı eylemler de var.

26.01.2010 - 10:38

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu’nun ‘hiçbir suç unsuru bulunamadı’ dediği Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı’nın Kozmik Odası’ndaki aramalarında 36 dosyanın ‘suç delili’ niteliğiyle mühürlendiği ortaya çıktı.

Star gazetesinin haberine göre mühürlenen dosyalar arasında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasının yanı sıra çok sayıda sivil şahsa yönelik bilgilerde yer alıyor. Mühürlenerek ayrı bir yerde muhafaza altına alınan dosyalar daha sonra kovuşturma aşamasında resmi yazıyla Genelkurmay’dan istenecek.

Dosya içeriklerinin ise silahlı örgüt kurmak ile TBMM ve hükümete karşı suçlar olduğu ileri sürüldü.

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, cuma günü yapılan bilgilendirme toplantısında “Tuğgeneral Çubuklu, “Devlet sırrı niteliğinde olan bazı planlarla ilgili olarak güvenlik prensibi ihlali olmuştur. Mevcut usuller gereği uzun yıllar büyük emek verilerek hazırlanan ve geliştirilen söz konusu planlar geçerliliğini kaybetmiştir. Bu nedenle bu planlar iptal edilecektir’’ demişti. Hukukçular ise “Kozmik Oda hemen mühürlenmeli ve suç delili olabilecek belgelerin imhası engellenmeli”uyarısı yapmıştı.

Hukukçular ise “Kozmik Oda hemen mühürlenmeli ve suç delili olabilecek belgelerin imhası engellenmeli” demişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...