Geleceği şekillendiren teknolojilerden birisi olan 3D yazıcılar, ABD’li Defense Distributed (DD) şirketinin evinizde üretebileceğiniz silah geliştirmesinin ardından büyüyen tartışmalara gebe. ABD hükümetinin talebi üzerine tasarımı internetten kaldırılan ancak en az 100 bin kişi tarafından indirilen ‘Liberator’ adlı silah, bireysel silahlanma hakkında büyük tartışma başlatmıştı.

Danimarka’nın Create It Real şirketi, geliştirdiği yazılımla yasa dışı olarak internete konacak 3D silahların önüne geçmeyi planlıyor. Geliştirilen yazılım, dijital silah modellerini tespit ederek basılmalarını engelleyecek. Yazılımı oluşturan algoritma, basmak isteyeceğiniz silah parçasını silah parçalarının bulunduğu veri tabanıyla eşleştirerek tespit yapacak.

CEO Jeremie Gay, ‘geliştirdikleri yazılımı masaüstü 3D yazıcı üreten şirketlere sunacaklarını ve yazılımı ürünle beraber gelen bir yazılım haline getirebileceklerini’ ifade etti.

‘RİSK YÖNETİMİ İÇİN’
TechCrunch sitesinin haberine göre, yazılım 3D yazıcı sahibi bir silah basmak istediği zaman devreye giriyor ve basım için kullanılan modelleme yazılımını devre dışı bırakıyor. Benzer yazılımlar, Photoshop programında sahte para hazırlanmasının önüne geçmek için kullanılıyor.

Yazılımın, ‘kullanıcıların bilgisayarına silahların ‘karakteristiği’ hakkında bilgi içeren bir liste yükleyeceğini ve taramayı bu şekilde yapacağını’ belirten Gay, ‘güvenlik önlemi almak için modeller üzerinde tarama yapılmayacağını’ söyledi. Liste, zamanla güncellenecek ve her boyutta, her çeşitte 3D silahın modellerini tanıyacak.

Libarator'un parçaları.
Libarator'un parçaları.

Gay, geliştirdikleri yazılımın ‘silah kontrolünden çok risk yönetimine hizmet verdiğine’ dikkat çekti. Örneğin, yazılım bir çocuğun su tabancası basmasına izin verecek ancak gerçek bir silah basmasının önüne geçecek.

Create It Real, çalışacakları şirketlerle müşterilere gerekli uyarılarda bulunacak, böylece beklenmedik durumlarda şirketlerin sorumlu duruma düşmesini engelleyecek. Gay, “Eğer bir kullanıcı silah basmak isiyorsa, bunun sorumlusu masa üstü 3D yazıcı üretenler değil, kullanıcılardır” dedi.

3D YAZICILAR NASIL ÇALIŞIYOR?
Dijital teknolojinin en son örneklerinden olan 3D yazıcılar, dijital ortamda tasarlanan 3 boyutlu nesneleri, fiziksel olarak son ürüne çeviriyor.

Özellikle sanayi şirketlerinin her türlü makine parçası üretmek için kullandığı 3D yazıcılar, geleneksel yöntemlerle günler, hatta haftalar süren üretim süreçlerini birkaç saate indiriyor. Başta plastik malzemeler olmak üzere, gelişmiş 3D CAD yazılımları, sıfır hata ile maliyet ve zaman tasarrufu sağlıyor.