4 bin yıllık büyü taşları

Arkeologlar, Orta Amerika ülkesi Panama’da yapılan kazılarda, 4 bin yıllık ‘olağandışı taşlar’ buldu.

Haberler 15.01.2013 - 10:56

4 bin yıllık büyü taşları

Panama’nın Boquete kasabasında yer alan, tarih öncesine ait kaya bir barınakta, bugüne dek eşine rastlanmamış 12 taş bulundu. Panama’nın SmithsonianTropikal Enstitüsü’ne (STRI) bağlı arkeologlar tarafından gerçekleştirilen araştırmada, Orta Amerika’nın antik dönemlerinde gerçekleştirildiği düşünülen büyü ritüellerine ait ilk delilin elde edildiği öne sürüldü.

Phys.org sitesinin haberine göre, araştırma ekibinde yer alan İngiltere’nin Exeter Üniversitesi’nden Ruth Dickau, ‘Casita de Piedra’ barınağında saklı olan taşları 2007 yılında gün ışığına çıkardı. Taşların yer aldığı oyuğun altında yer alan odun kömürü üzerinde yapılan analizler, kömürün 4 bin 800 yıllık olduğunu gösterdi. Oyuğun üst kısmında bulunan bir diğer kömür parçasının ise 4 bin yıllık olduğu anlaşıldı.

Dickau, yaptığı açıklamada, ‘Sonradan birilerinin gelip taşları gömdüğüne dair hiçbir iz yoktu... Taşların yığın olarak gömülmesi, muhtemelen zamanla eriyen bir torba veya sepetle yerleştirildiğini gösteriyor” dedi.

ŞAMAN İZLERİ
STRI’da görevli olan bilim insanı Richard Cooke, taşların yerleştirilme şekli ve olağandışı şekillerinden dolayı, bir şaman veya antik doktor tarafından kullanılmış olabileceğini belirtti. Jeolog Stewart Redwood’a danışan ekip taşların yapısını daha dikkatli inceledi.

Taşlar arasında, silindire dönüştürülmüş dasit; yarı saydam ve beyaz kuartz yapımı pul; dört kenarlı bir kuartz ve jarosit; kuartz kristali; pirit, takı olarak kullanıldığı anlaşılan kalsedon; andezit taşı ve zamanla eriyerek şekli bozulmuş olan kaolinit taşı bulundu.

Redwood, bulunması kolay olmayan taşların ve kristallerin, Panama’nın Central Cordillera bölgesiyle Orta Amerika’nın altın rezervleriyle bağlantılı olduğunu belirtti. Redwood, “Barınakta altın eşyalar yok. Taşların altın arama çalışmalarında elde edildiğine dair de bir bilgi yok. Zaten Panama’da bulunan en eski altın eşyalar iki bin yıl öncesine dayanıyor. Bu taşları toplayan kimse, bizim için değerini kaybetmiş taş ve kristallere ilgi duyuyordu” dedi.

Taşların bulunduğu bölgenin civarında bugün Ngäbe, Buglé, Bribri, Cabécar ile Dorasque halkları yaşamıştı. Şamanlar veya ‘curanderos’ olarak bilinen hekimlerin, tedavilerinde özel taşlar kullandığı biliniyordu.

Taşların bulunduğu kaya barınak. Taşların bulunduğu kaya barınak.

BİNLERCE YIL KULLANILDI
ABD’nin Temple Üniversitesi’nden Anthony Ranere, Casita de Piedra’da 1970’lerde yaptığı ilk kazı çalışmalarında, kaya barınakların gıda saklamaktan yemek hazırlamaya, taş alet üretmekten odun kesmeye kadar birçok işlev için kullanıldığı tespit etmişti.

Dickau, 2006 yılında bölgede başlattığı çalışmalarda, radyo karbon yöntemi ve kaya barınağın seviyesine bakarak, ilk kez 9 bin yıl önce kullanıldığına karar verdi. Bilim kadını, Orta Amerika’nın eski yerlilerinin tarımla manyok, arorot kamışı mısır yetiştirdiğini, ağaçlardan da meyve elde ettiğini ortaya çıkardı. Ayrıca, 4 bin yıl önce insanların akıntı ve nehirlerde balık avladığı düşünüşüyor ancak nemli toprak, tüm kemikleri ortadan kaldırmış durumda.

Sayfa Yükleniyor...