4 yıl sonra aynı yerde

Agos gazetesinin ilk Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 4. yılında anıldı. Dink'in öldürüldüğü yerde toplanan binlerce kişi, "Hepimiz Hrantız" ve "Hrant için adalet için" sloganları attı.

19.01.2011 - 15:24

4 yıl sonra aynı yerde

Suikaste kurban giden gazetci Hrant Dink ölümünün 4 yılında binlerce kişi tarafından anıldı.


Öğle saatlerinde toplanmaya başlayan birçok kişi, Hrant Dink’in öldürüldüğü yer olan Agos gazetesi önünde toplandı.

Sanatçı Mustafa Alabora'nın da aralarında bulunduğu grup, çeşitli slogan atarak Taksim'den gazete önüne geldi.

Anma törine katılan binlerce kişi, Hrant Dink’in öldürüldüğü saat olan 15.00'te saygı duruşunda bulundu. Bu sırada törene katılanlara, Hrant Dink'in ses kaydı dinletildi.

Bu yıl Dink ailesinden kimse konuşma yapmazken, "Toplumsal Bellek Platformu" üyeleri gazete önünde toplananlara seslendi.

Törende katılımcılar adına konuşan öldürülen gazeteci Abdi İpekçi'nin kızı Nükhet İpekçi, büyük bir aile olarak 4. kez bir araya geldiklerini söyledi.

''Artık akraba olduk'' diyen İpekçi, ''Kardeşimiz Rakel'in dediği gibi bizi acılarda akraba ettiler. Böyle anma günlerinde bazen biz asıl konudan daha uzaklara savruluyoruz. Direnişi simgeleyen sözlerimiz mahkeme kapılarına gelince dışarıda kalıyor. Bazı resmi kurum ve kişilerin çok örgütlü bir planla canından ettikleri Hrant Dink'in can hakkını biz buradan ailece savunabilir miyiz dersiniz? Savunduğumuzu sanırız ama sözde kalır. Sözde kalmasa artık, somut bir savunma olsa'' diye konuştu.

‘ADIMIZI BİLİYORUZ AMA’
İpekçi, Hrant Dink'in oğlu Arat Dink'in geçen yıl söylediği sözlerin herkesin kulaklarında olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Biz sadece mezarlıklara ve mahkemelere gidiyoruz. O da tabi eğer varsa. Kin ve intikam duygularıyla gitmiyoruz. Yüzleşmek için, gerçeği bütün boyutlarıyla görebilmek için gidiyoruz. Bu tür cinayetler bir daha asla işlenmesin. Gelecek kuşaklar böyle bir utançla yaşamasın. 4 yıldır sorduğumuz sorular hala havada. Artık öğrendiğimiz bir şey var. Bu tür cinayetleri artık siyasi cinayet, linç, katliam gibi sözlerle tanımlamayacağız. Çünkü var olan yasalar şimdilik yetersiz kalsa da bunların insanlığa karşı işlenmiş suçlar kapsamına girdiğini biliyoruz. Meçhulden kurtulduk, artık bir adımız var. Adımızı biliyoruz ama bu cinayetleri kimlerin aydınlatacağını bilmiyoruz. Bilmek istiyoruz, görmek istiyoruz ve neredesiniz? Hrant için, adalet için.''

BİRDAL: HRANT’I YERDEN KALDIRAMADIK
BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal da gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Hrant 4 yıldır yüzü koyun yerde yatıyor. Ne yazık ki kaldıramadık Hrant'ı'' dedi.

Birdal, çok üzgün olduğunu ifade ederek, ''Hrant'ın failleri belli, katilleri belli. Bunun birinci derecede faili devlet. Umuyorum gelecek yıl buraya yine başımız eğik gelmeyiz. Hrant'ı saygıyla anıyorum'' diye konuştu.

HRANT İÇİN ADALET İÇİN
Katılımcılar zaman zaman ''Hepimiz Hrant'ız, Hepimiz Ermeni'yiz'', ''Hrant için, adalet için'', “Hrant’ın katilleri halka hesap verecek” ve ''Faşizme inat kardeşimizsin Hrant'' şeklinde sloganlar attı.

RAKEL DİNK’İN GÖZYAŞLARI
Törene katılanlar, Hrant Dink'in vurulduğu kaldırıma konulan kırmızı karanfillerden yapılan ve üzerine ''4 yıldır yargıç yok'', ''4 yıldır meclis yok'' yazılı dövizler ile 14 Ocak 2011 tarihli Agos gazetesinin bırakıldığı kalp şeklindeki çelengin etrafına karanfil bırakarak, mum yaktı.

Çelengin yanına bir buket çiçek bırakan Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ile bazı katılımcıların da tören sırasında gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Bu arada, tören sırasında Halaskargazi Caddesi trafiğe kapatıldı.

Törene, Dink'in ailesi ve yakınlarının yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, BDP İstanbul milletvekilleri Ufuk Uras ve Sebahat Tuncel, sanatçılar Yavuz Bingöl, Mustafa Alabora, yazar Vedat Türkali ile Kemal Türkler, Uğur Mumcu, Ahmet Kaya ve Abdi İpekçi'nin yakınlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

FIRAT VE SARI GELİN
Rakel Dink, tören sonunda sandalyeye oturarak bir süre çelengin yanında duran Türkali'nin yanına giderek selamlaştı ve kısa süre sohbet etti.

Zaman zaman ''Fırat'' ve “Sarı Gelin” türküsü ile Ermenice türkülerin çalındığı törende, Agos gazetesi binasına ve çelengin üzerine ''4 yıldır yüzleri yok, yürekleri yok'' ve ''4 yıldır Hrant yok'' ile Hrant Dink'in resminin yer aldığı siyah afişlerin asıldığı görüldü.

Gazeteci Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesi önünde silahlı saldırıya uğramıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...