40 hadis ezberleyene 100 TL yarışmasına tepki

Serik Müftülüğü ’40 hadis ezberleyen’ öğrencilere 100 TL ödüllü yarışma düzenledi. Yarışmanın duyurusu Milli Eğitim tarafından okullara gönderildi.

12.03.2009 - 16:17

40 hadis ezberleyene 100 TL yarışmasına tepki

Antalya’nın Serik İlçesi Müftülüğü “Kutlu Doğum Haftası” nedeniyle ilköğretim ve lise öğrencileri arasında “Kırk Hadis Ezberleme” yarışması düzenlendi. Müftülük, yarışmada 40 hadisi ezberleyen her öğrenciye Türkiye Diyanet Vakfı Serik Şubesi tarafından 100 TL ödül verileceğini açıkladı. Müftülük konuyla ilgili yazıyı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdi. Serik İlçe Milli Eğitim Müdülüğü de okullara yazı göndererek yarışmanın duyurusunu yaptı.

Serik İlçe Müftüsü Mustafa Altun imzasıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda şöyle denildi:

2009 yılı Kutlu Doğum Haftası münasabetiyle müdürlüğünüze bağlı eğitim ve öğretime açık liseler ve ilköğretim okulu öğrencileri arasında müftülüğümüz tarafından ödüllü 'Kırk Hadis Ezberleme' yarışması düzenlenecektir. Okul Müdürlükleri yarışmaya katılacak öğrencilerin isimlerini 10 Nisan 2009 günü mesai bitimine kadar müftülüğümüze bildireceklerdir.

Serik İlçe Müftülüğü'nün Milli Eğitim'e gönderdiği yazıyı görmek için fotoğrafa tıklayınız. Serik İlçe Müftülüğü'nün Milli Eğitim'e gönderdiği yazıyı görmek için fotoğrafa tıklayınız.

Katılacak öğrenciler 17 Nisan 2009 Cuma günü saat 10.00’da müftülük toplantı salonunda başkanlığımda toplanacak jüri tarafından dinlenecek ve değerlendirilecektir. Kırk Hadisi ezberleyen öğrenciler aynı gün akşam belediye düğün salonunda düzenlenen konferansta ödüllendirilecektir.

Gereğini arz ederim."

Ödül: Kırk Hadis Ezberleyen her öğrenciye TDV Serik şubesi tarafından 100.00 TL ödül verilecektir”

Eğitim sendikaları, ekonomik kriz ortamında insanların maddi zorluklarını bilerek böyle bir yarışmanın düzenlendiğini söyleyerek para ödülü verilmesine tepki gösterdi.

Nurettin Sönmez (Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı):
EKONOMİK SIKINTILAR BİLİNEREK YAPILDI
Bu, Serik İlçesinde yapılmış bir uygulama ama ülkenin birçok yerinde farklı şekillerde bu tür uygulamalar var. Özellikle dinle ilgili bir bilginin öğrenilmesi konusunda para ödülünün verilmiş olması doğru bir yaklaşım değil. Pedagojik olarak düşündüğümüz zamanda bütün okullarda böyle bir uygulamaya gidilmiş olmasını öğrenciler açısından da doğru bulmuyoruz. Eğitimin bilimsel içeriğinden ne kadar uzaklaştırıldığını bu uygulama ile görüyoruz. Çünkü yaklaşım öğrencilerin pozitif bilimlerin dışında öğrenim görmesini ön plana çıkartan bir yaklaşım.

O zaman matematik dersinden 20 formül ezberleyene de para ödülü verilmeli. Bunların değerlendirilmesi gerekir. Bu tür bilgiler Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin müfredatında var. Onun dışında böyle bir uygulamayı eğitimin geneline yaymaya yönelik bir çaba olarak görüyoruz.

Bu aynı zamanda Diyanet’in eğitime müdahalesi anlamına geliyor. Müftülüğün kendisini Milli Eğitim’in üzerinde bir kurummuş gibi görmesi ve yazı yazması, Milli Eğitim’in de kendisine verilen bu yazıyı emir telakki edip bütün okullara göndermiş olması sorgulanması gereken bir durum. İnsanların ekonomik sıkıntılarını görerek böyle bir yarışma yapılmış olması çok yanlış.

İbrahim Daş (Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı):
SAĞLIKLI DEĞİL

Eğer her yarışma duyurulacaksa ben de “Asgari ücretle nasıl geçinilir” adında bir yarışma açmak istiyorum. Acaba bu yarışmayı da duyururlar mı? Bu yarışma içinde okullara yazı gönderirler mi? Ülke şartlarında eğitim ve öğretime katkı sağlayacak her türlü yarışmaya tabii ki varız. Ama bu yarışmanın para ödüllü olması eğitim açısından sağlıklı gelmiyor. Ödül olarak kitap olabilir, araç-gereç olabilir, ders kaynağı olabilir. Çocuklarımızın eğitimine katkı yapacak bir materyal olabilir. Ama burada ekonomik kriz yüzünden katılımın sağlanması için para ödülü konuluyor. Ekonomik şartların böyle olduğu bir durumda para için bu yarışmaya katılınacak, böylelikle katılım artılacaktır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...