NTV

400 bin evi aydınlatacak rüzgar enerjisi santrali

Türkiye
400 bin evi aydınlatacak rüzgar enerjisi santrali

Almanya’nın, Kuzey Denizi’nde yapımı tamamlanan dünyanın üçüncü Almanya’nın ise en büyüğü kabul edilen 400 megawatt enerji üretim kapasiteli rüzgar enerji çiftliği hizmete açıldı.

Japonya’da iki yıl önce meydana gelen nükleer facia ardından Başbakan Angela Merkel, yıllardan bu yana kullanılan nükleer santrallerini kademeli olarak devre dışı bırakmaya kararlaştırıldı.

Bu karar doğrultusunda nükleer enerjinin yerini alacak rüzgar enerjisine ağırlık verilmeye başlandı. Hükümet nükleer santrallerin 2021 yılında tümüyle kapatılmasını, incelemeler için 1 yıl daha opsiyon tanınmasını karara bağladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından nükleer santrallerin kapatılması konusunda tavsiyelerde bulunmak amacıyla oluşturulan Etik Komisyonu, santrallerin 2021 yılında tümüyle kapatılmasını önermişti.

Almanya Kuzey Denizi’nde daha önce 120 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak bir başka rüzgar enerji çiftliğini hizmete açmış ancak ana elektrik ağına bağlantısı yapılamadığından üretime geçememişti.