4+4+4 bu yıl başlıyor

TBMM Milli Eğitim Alt Komisyonu'nda görüşülen 12 yıllık kademeli eğitim yasa teklifi bazı değişikliklerle komisyondan geçti.

NTV Haber 29.02.2012 - 20:31

4+4+4 bu yıl başlıyor

Kademeli eğitime geçişin 2012-2013 eğitim-öğretim yılında başlamasına karar verildi.

Çok tartışılan 12 yıllık kademeli eğitim düzenlemesiyle ilgili yasa teklifi Meclis Milli Eğitim Alt Komisyonu'nda görüşüldü.

Alt komisyondaki görüşmelerin ardından kademeli eğitim sisteminin başlama tarihiyle ilgili belirsizlik de ortadan kalktı.

Alınan karara göre kademeli eğitim sistemi 2012-2013 eğitim-öğretim yılında başlayacak. Bakanlar Kurulu eğer gerekli görürse başlama tarihini bir yıl erteleyebilecek.

8. SINIFTAN SONRA AÇIKÖĞRETİM
Düzenlemede önemli rötuşlar da yapıladı. Yeni düzenlemeyle öğrencilere sekizinci yıldan sonra açıköğretimi tercih etme imkanı tanındı.

İlköğretime başlama yaşı da yediden altıya düşürüldü. Öğrencilere ayrıca ilköğretim dördüncü sınıfın ardından branş bölümüne yönelme imkanı tanındı.

Teklifle beş ila sekizinci sınıf arasındaki öğrenciler, tercih etmeleri durumunda seçmeli ders imkanından faydalanabilecek.

4 LİDER ADI ÜNİVERSİTEYE
Teklifin ilk halinde olduğu gibi Rize Üniversitesi'nin adı Recep Tayyip Erdoğan; kayseri Üniversitesi'nin adı Abdullah Gül olarak değiştirildi.

Alt komisyon bunlara ek olarak Zonguldak Kara Elmas Üniversitesi’nin adını Bülent Ecevit, Konya Selçuk Üniveresitesi’nin adını da Necmettin Erbakan olarak değiştiren önergeleri kabul etti.

Teklifin kısa sürede Milli Eğitim Komisyonu ve Meclis Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...