‘4+4+4’ büyük kavgayla jet hızıyla geçti

Eğitimde “4+4+4” düzenlemesi yaşanan büyük bir kavgayla kabul edildi. Salona 100 kişiyle gelen AK Parti milletvekilleri ile CHP ve MHP’li vekiller arasında yumruklaşma meydana geldi. Sandalyeler parçalandı, vekiller birbirlerine su şişeleri fırlattı, ezilme tehlikesi geçirenler oldu.

11.03.2012 - 14:26

‘4+4+4’ büyük kavgayla jet hızıyla geçti

Eğitimde tartışmalara neden olan “4+4+4” sisteminin görüşüldüğü TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda büyük bir kavga yaşandı.


AK Parti’li 100-150 milletvekili bu sabah kahvaltıda bir araya geldi. Yapılan görüşmelerin ardından yaklaşık 100 milletvekili, saat 15.00’teki görüşme öncesinde hep birlikte salona gitti.

AK Parti vekiller komisyon toplantısı başlamadan tüm sandalyelere oturdu. Muhalefet milletvekillerine yer kalmadı.

Muhalefet partisi milletvekillerinin komisyon salonuna gelmesi üzerine AK Parti'li yaklaşık 20 milletvekili, kürsü önünde barikat kurdu. AK Partililer, CHP'li milletvekillerinin kürsüye yaklaşmasını engellemek için çaba sarfetti.

CHP'li milletvekilleri, komisyona üye olan 9 AK Parti'li dışındaki milletvekillerinin oturmasına kendilerine yer kalmadığı gerekçesiyle karşı çıktı.

AK Parti'li milletvekilleri, CHP'lileri salon dışına çıkarmaya çalıştı. Bu sırada aralarında CHP'li Nur Serter'in de bulunduğu bazı kadın milletvekilleri ezilme tehlikesi geçirdi.

Bu arada, itişmeler sırasında bir sandalyenin kırıldığı görüldü.

JET HIZIYLA KABUL EDİLDİ
Tartışma sırasında gürültüden hiçbir ses duyulmazken, Komisyon Başkanı Nabi Avcı maddeleri hızlı hızlı okudu. Söz alınmadan maddeler art arda onaylandı.

Günlerdir tartışmalar arasında 6 madde geçerken, kalan 20’den fazla madde 30 dakikada jet hızıyla kabul edildi.

BAZI VEKİLLER YARALANDI
Bu duruma tepki gösteren CHP’li milletvekilleri “Kahrolsun faşizm” diye sloganlar attı.

AK Parti milletvekilleri ile CHP ve MHP milletvekilleri arasında yumruklaşma yaşandı. Bazı milletvekilleri, kürsüye elinde bulunan su şişelerini fırlattı.

Kendilerine söz verilmeyen CHP’liler salonu terk etti.

Arbede sırasında bazı CHP milletvekilinin yaralandığı öğrenildi. Olaylar sırasında görevlerini yapmaya çalışan basın mensupları da arbededen nasibini aldı. Yaralanan bir kameraman hastaneye kaldırıldı.

AK PARTİ'LİLERDEN KUTLAMA
Komisyonda yaşanan bu kavga arasında "4+4+4" düzenlemesinin tüm maddelerinin geçtiği açıklandı.

Muhalefetin salonu terketmeye başlamasının ardından AK Parti'li milletvekilleri birbirlerini kutladı.

İNCE: İKİNCİ RAUNDDA GÖRÜŞECEĞİZ
Yaşanan olayların ardından CHP Grup Başkanvekilileri Muharrem İnce, Akif Hamzaçebi ve Emine Ülker Tarhan ile diğer milletvekilleri ortak basın toplantısı düzenledi.

''Yere düşmüş arkadaşımıza tekme atan bir ş....siz vardı'' ifadesini kullanan Muharrem İnce, ''Hangi mahkeme ne yapıyorsa yapsın. İnsanlıktan nasibini almamış mahluklar'' diye konuştu.

İnce, şöyle devam etti: ''AKP'liler, 'bizim çoğunluğumuz var, sizi konuşturmayız, gerekirse döveriz' diyorlar anlayacağınız. Milletvekili dövüyorlar, gazeteci dövüyorlar. Burada bizim can güvenliğimiz de kalmadı. Yüreği olan herkese sesleniyorum; CHP burada. Bunlara ezilmeyeceğiz, pes etmeyeceğiz. Parlamenter demokrasi fiilen sone ermiştir. Bu iş bitti.

Daha Genel Kurul görüşmeleri var. İkinci raundda görüşeceğiz. Bu şerefsizlik ve faşizm. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir parlamento yok.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de ''Bugün çoğunluğun zorbalığının TBMM ve Türk milletinin tarihine geçirildiği gündür. Bugüne kadar ben AKP'nin eğilimini 'otoriter eğilim, otoriter rejim' olarak tanımlıyordum ama otoriter rejim AKP'yi tanımlamakta artık yetersiz kalmıştır, onun da ötesine geçmiştir. CHP bu teklifin peşini bırakmayacaktır'' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ise “Başbakan parmağını parlamentonun gözüne sokmuştur” diye konuştu.

CHP milletvekilleri daha sonra, ''kahrolsun faşizm'' şeklinde slogan attı.

KILIÇDAROĞLU: KARA BİR LEKE
İstanbul’da konuyla ilgili soruları yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da şöyle konuştu: “Demokrasi tarihi açısından kara bir lekedir. Eşkiyanın parlamentoda olduğunu hatırlattılar. Muhalefetin konuşturulmaması, baskıya uğraması ayıptır. Bütün kavga çocukların geleceği içindir. Tanklarıyla, toplarıyla gelseler yine de konuşacağız.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise uzlaşma komisyonundan çekilmelerinin sözkonusu olmadığını ifade etti.

MHP: KABUL ETMEYECEĞİZ
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, yaşananlara ilişkin "TBMM'nin şahsiyetine, Türk demokrasisine ve Türk milletine hakaret edilmiştir. Bunun sorumlusu ve müsebbibi AKP iktidarı, başta Başbakan Erdoğan ve AKP yöneticilerdir'' dedi.

Türk milletinin geleceğini şekillendiren bir düzenlemenin Komisyon görüşmelerinin yarım saat içinde tamamlandığını anlatan Şandır, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Başbakan'ın talimatıyla AKP milletvekilleri bir fiili durum yaratmış; bizlerin komisyon başkanına ulaşmamızı engellemişlerdir, komisyon üyesi arkadaşlarımızın söz taleplerine yanıt vermemişlerdir. Bugün kabul edilen teklif gayrimeşrudur. İçtüzüğün amir hükümlerine göre görüşülmemiştir, Teklifin Genel Kurula indirilmesi gayrimeşru olacaktır. Bu konuda sorumluluk Sayın Cemil Çiçek'e aittir, TBMM'de milletin iradesi çiğnenmiştir. Bu despotizmdir, tek adam yönetiminin dayatmasıdır. MHP olarak bunu asla kabul etmeyeceğiz. Bu sonucu kabul etmeyeceğiz, Komisyonunu bu kararını yok sayacak ve bu çirkinliği milletimize anlatacağız.''

MHP Ankara Milletvekili Zuhal Topcu da ''hiçbir demokrasi ve özgürlüğe sığmayan eylemle'' teklifin komisyondan milletin iradesine hiçe sayarak geçirdiklerini savunarak, ''Bu zorba demokrasidir. Kendilerinin ileri demokrasi olarak bahsettiği kavram eyleme dönüştürdüklerinde zorba demokrasiye dönüşmüştür. Milletin sesini kısmışlardır. Buradan millete şikayet ediyoruz milletin artık yüreğini otaya koyması, şikayetini toplu olarak dile getirmeleri ve dayatma olarak ortaya konan böyle bir düzenlemenin kabul edilmesi mümkün değil. Biz de milleti göreve davet ediyoruz'' diye konuştu.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri ise yaşanan kavgayı anlatarak, kaba kuvvet ve çoğunluk diktatoryasıyla karşılaştıklarını ifade ederek, ''Bugün kara gündür. Türkiye bugün çoğunluk hegemonyasının altına girmiş bulunmaktadır. Milletvekilleri kaba kuvvet kullanılarak susturulmuştur, yangından mal kaçırırcasına teklifi Komisyondan AKP emrivakisiyle geçirilmiştir. Siyasi muhalefeti Parlamentoda yaptıramazsanız sosyal muhalefete döner ve bu da bu iktidarın sonu olur'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...