4+4+4'te Pinokyo gerginliği

4+4+4 teklifini görüşen Meclis Milli Eğitim Komisyonu'nda bugün yine gerilimli anlar yaşandı. Komisyonda 5 ve 6. maddeler kabul edilirken, yarın 15:00'te devam edilmek üzre çalışmalara ara verildi.

Haberler 10.03.2012 - 17:57

4+4+4'te Pinokyo gerginliği

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda  ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin 5 ve 6. maddeleri kabul edildi.

8 saat süren oturum yarın 15:00'te açılmak üzre kapatıldı.

Komisyona ilginin çok olması nedeniyle çok sayıda milletvekili ayakta kaldı. Komisyona Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'de katıldı.

CHP Genel Başkanı tarafından dün milletvekillerine 4+4+4 teklifinin görüşüldüğü Meclis Milli Eğitim Komisyonu'na katılım konusunda çekilen mesajın ardından yaklaşık 100 kadar CHP'li milletvekili Meclis'e geldi. Yaklaşık 50 milletvekili saat 14.00'te başlayan komisyon çalışmaları için toplantı salonunda yerini aldı. CHP'li vekiller dönüşümlü olarak toplantıya katılarak konuştu.

VEKİLLER AYAKTA KALDI
Komisyonda çok sayıda milletvekilinin ayakta kalması tartışma konusu oldu. CHP'li vekiller, "Meclis'te bir sürü büyük salon var" diyerek tepki gösterdi. Bazı milletvekilleri daha büyük salonda toplantı yapılmasını istedi.

Yer tartışması nedeniyle toplantıya geçilememesi de gerginliğe neden oldu

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Zamanın gecikmesi için elinizden geleni yapıyorsunuz, bu arkadaşlarımız konuşmak istiyor, bu arkadaşlar nasıl konuşacak. 20 dakikadır bunu tartışıyoruz. Siz diyorsunuz ki burada kürsü yok diyorsunuz. Böyle daha çok zaman harcıyoruz. Ayakta olan nasıl konuşacak? Çocuk değiliz. Sayın Başkan siz dünkü uygulamanızı, tutumunuzu devam ettirdiğiniz sürece asla öyle kürsüye gelme olmayacak" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal da, “80 kişi söz alınca nasıl olacak? 80 kişi 10'ar dakikadan 800 dakika konuşmayla nasıl olacak? Bizim niyetimiz komisyonu çalıştırmak” dedi.

Yer tartışmaların ardından Başkan Nabi Avcı toplantıyı açtı.

PİNOKYO SÖZÜ KOMİSYONU GERDİ
CHP’li Ali Haydar Öner de, “Sayın Bakan nihayet teşrif ettiler. Nerede oldukları anlaşıldı. Yeni bir sitcom dizisi başlamış. Kanal kanal dolaşıp kamuoyu yanıltılıyor, velilerimiz, çocuklarımız yanıltılıyor. Sayın bakanımız dikkat etsinler adı Pinokyo’ya çıkmasın” sözleri tartışmaya neden oldu.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’de, “Ben hayatımda hiç bugüne kadar yalan söylemedim. Yanlış bilgi de vermedim. Özür dilemesini beklemiyorum, böyle birisinin özrü de benim için makbul değildir, onu kendi terbiyesizliğine mahkûm ettim” demesi salonda tansiyonu yükseltti.

İNTİHAL TARTIŞMASI
Öner'in “Benim sicilimde 'intihalci' yazmıyor” sözlerine Bakan Dinçer “Konuşma terbiyesiz” karşılığını verdi.

Öner de, Milli Eğitim Bakanı’nın sözlerine, “Sensin terbiyesiz, ben yalan söylemedim. Kimse bana terbiyesiz diyemez. Orada oturuyor terbiyesiz” diyerek bağırdı.

“Terbiyesiz” tartışmasının büyümesi üzerine salonda bir anda tansiyon yükseldi. Vekiller ayağa kalktı. CHP’li vekiller, “Bakana yakışmaz. Bakan çocuk mu azarlıyor” diyerek tepki gösterdi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür “Bırakın bir bakanı bir insana bu laf söylenmez” diye konuştu.

Daha sonra konuşmasını bitirmek için söz alan Öner, “Kimseye hakaret etmedim, hiçbir hakarete tahammül etmem” dedi.

Komisyon Başkanı Nabi Avcı, tartışmalar sırasında basın mensuplarını ve üyeleri cep telefonuyla görüntü almaması için uyardı.

Avcı, “Biraz önce salon ile ilgili eleştiriler vardı ama görüyorum ki sorun salonun kapasitesinde değil bizde, hepimizde. Bu üslupla hangi salona geçsek aynı neticeleri alacağız. Önce farklı bir salonda daha düzenli çalışabilecek bir heyet olduğumuzu kendi kendimize kanıtlayalım, salon çözümünü ayrıca üretelim” diye konuştu.

Bu arada, basın mensuplarıyla Nabi Avcı'nın danışmanı olduğunu söyleyen bir kişi arasında tartışma çıktı. CHP'li milletvekilleri, danışmanların salonda bulunmaması gerektiğini belirterek, Avcı'dan danışmanını dışarı göndermesini istedi.

Bunun üzerine Avcı bu kişiye dışarı çıkmasını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...