5 adımda "yeşil oyuncak"

Çocuklarınızın oynadığı oyuncaklardan endişeliyseniz bu haberi okuyun... Beş adımda "yeşil oyuncak"...

NTV Haber 22.06.2009 - 10:18

5 adımda "yeşil oyuncak"

İlk adım
Daha az sayıda ama daha kaliteli oyuncak alın.
Organik oyuncaklar yapıldıkları temel malzeme olan ahşap nedeniyle  eskimiyor ve zaman geçtikçe sağlamlığını koruyor. Organik pamuktan üretilen oyuncaklar da kimyasal içermedikleri için bebeklerin ve çocukların sağlığına zarar vermiyor.


İkinci adım
Üretimi çevre dostu olan oyuncaklar seçin.
Organik oyuncakların üretiminde alışılagelen oyuncaklara kıyasla sudan 9 kat , enerjiden 1 buçuk kat tasarruf ediliyor, 12 kat daha az karbon salınıyor.    

Üçüncü adım
Çocuklarınızın kişisel gelişimini destekleyin.
Organik oyuncaklar hem eğitici hem de çocukların sosyal yönünü geliştiriyor. organik oyuncaklar çocuklara paylaşma, keşfetme, koruma, doğa sevgisi gibi değerleri öğretiyor.


Dördüncü adım
Çocuklarınıza çevre bilincini kazandıracak oyuncaklar alın.
Hidrojenle çalışan araba, suyla çalışan saat, rüzgar enerjisiyle çalışan şarj aleti, kağıt geridönüştürme oyunu, evde çiftçilik oyunu, pelüş ayıcık, pelüş kuzu.. Hepsi çocuklara doğayı sevdiriyor ve çevreci yaşam tarzını öğretiyor.     

Beşinci adım
Organik oyuncaklarınıza özenle bakın.
Organik oyuncaklar özenli bakım gerektiriyor. Bunun için, çok etkili doğal bir mikrop öldürücü olan beyaz sirkeye başvurabilirsiniz. Bir püskürtücüyü beyaz sirkeyle doldurun. Oyuncağın üzerine püskürtün. Nemli bir bezle oyuncağı silin.

Yeşil Rehber Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri saat 12.10'da NTV'de...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...