5 işçinin öldüğü kaza için ihmal iddiası

Samsun’da amonyak tankı kapağının çökmesi sonucu 5 kişinin öldüğü kazanın ardından yapılan enkaz kaldırma çalışmaları tamamlandı. 300 tonluk kapağın altında ceset bulunmadı. Kaza anında yaşadıkları anlatan işçiler, sabitleyici takozların yeterli önlem alınmadan çıkarıldığını savundu.

Haberler 23.11.2012 - 11:16

5 işçinin öldüğü kaza için ihmal iddiası

Eti Bakır Samsun İşletmesi'ndeki 300 tonluk amonyak tankının kapağı dün işçilerin üzerine düştü.


5 kişinin yaşamını yitirdiği, 14 kişinin de yaralandığı olayın ardından başlatılan enkaz çalışmaları tamamlandı.

Çalışmalara kimyasal ölçüm yapan birimin de aralarında bulunduğu 27 kişilik ekip katıldı.

Olayda başka ölen olmadığını belirten Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürü Erkan Koparmal, ''Kapağın altında çok şükür ceset veya yaralıya rastlamadık'' dedi.

ÜÇ KİŞİ ARANIYOR
Öte yandan, olayın ardından taşeron firmanın yetkilisi, kontrol görevlisi ve vinç operatörünün de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. 3 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarıldı.

DEMİR: ÖLÜM-KALIM SAVAŞI YAŞADIK
Bu arada, kazadan yaralı olarak kurtulan işçilerin tedavisi kaldırıldıkları hastanede devam ediyor. Yaralı işçiler, olay sırasında yaşadıklarını anlattı.

İşçilerden Yüksel Demir, kaza anında ''ölüm kalım'' arasında gelgitler yaşadığını ifade etti.

Amonyak tankı kapağının üzerinde çalıştığını ve her şeyin bir anda olup bittiğini anlatan Demir, şunları söyledi:

‘TAKOZLARI GÜÇLENDİRMEDEN ÇIKARDILAR’
'Kaza anında ben üstte çalışıyordum. Birden yıkılmaya başladı. Yaklaşık 10 metre yükseklikteydik. Düşmeye başladık. Tankın içinde 2 metrede, 3 metrede, 6 metrede çalışanlar vardı. Biz içeride çalışanların üzerine düştük. Yaklaşık 10 metre yükseklikteydim. Kaza sanıyorum tankı ayakta tutan direklerin alt kısmındaki sabitleyici takozların, güçlendirmeleri ve kaynakları yapılmadan çıkarılmasından dolayı meydana geldi. Bir güç kaybı yaşandı ve tankın direkleri kapağı tartmadı. Öleceğimi sandım, kızım aklıma geldi. Yaşadığım için çok şanlıyım.”

Demir, Kocaeli'de bulunan fabrikada 3 yıldır çalıştığını, geçici iş için Samsun'daki fabrikada görevlendirildiğini belirtti.

BAŞKAYA: KABUS GİBİYDİ
Ali Başkaya da yaşadıkları kazanın kabustan farksız olduğunu vurguladı.

Yaklaşık 2 ay önce Ordu'nun Gürgentepe ilçesinden gelerek işe başladığını anlatan Başkaya, şunları kaydetti:

''Ben kaynak yardımcısı olarak taşlama işlemi yapıyordum. Kazanın nasıl olduğunu anlamadık. Her şey aniden gelişti. Büyük bir ses duyduk. Tankın üzerindeydim, sanki bir patlama oldu, tankın kapağıyla düşmeye başladık. Birden savrulduğumu fark ettim. Ayağım demirlerin arasına sıkıştı, öleceğimi sandım. Sağ kurtulacağımı tahmin etmiyordum.''

5 ÖLÜ, 14 YARALI
Dün Samsun'daki Eti Bakır İşletmesi'nde amonyak tankı kapağının çökmesi sonucu meydana gelen kazada Fatih Açıkel (26), Sadık Kurulay (60), Hüsamettin Taşsümer (53), Hüseyin Bayrak (43) ve Güven Demirer (30) hayatını kaybetmişti.

Yaralanan Ali Duran Akdal (30), Hüseyin Ertorun (19), Kaya Eren (43), Hasan Semiz (45), Ferdi Taşsümer (31), Ali Başkaya (31), Yüksel Demir (37), Ali Bayraktar, Erdinç Demirer (23), Şükrü Demirer (43), Mehmet Cömert (26), Engin Gür (28), Tayfun Mumcu (46) ve Mustafa Eren (49) ise çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmıştı.

Sayfa Yükleniyor...