5. kattan atılıp bıçaklanan kız ailesine verildi

DJ arkadaşını radyoda ziyaret etti diye erkek kardeşi tarafından 5. kattan aşağıya atılan, sonra da acil girişinde 5 yerinden bıçaklanan 17 yaşındaki N.E, yeniden ailesine teslim edildi.

NTV Haber 09.07.2009 - 11:29

17 yaşındaki N.E, Siirt'te yerel bir radyoda çalışan arkadaşını ziyarete gidince ailesinin saldırısına uğramıştı.

Bir erkekle görüştüğünü düşünen üvey ağabeyi tarafından 5. kattan aşağı atılan genç kız, ağır yaralı halde hastaneye götürülürken de amcası tarafından bıçaklanmıştı.

Olayın ardından amca ve üvey ağabey tutuklanarak cezaevine konuldu. Hem N.E. hem de annesi ve küçük erkek kardeşi devlet koruması altına alındı.

N.E'nin Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi Hastanesi'nden taburcu edilince bir yurtta koruma altına alındığı sanılıyordu ancak gerçek öyle değildi.

Devletin görüşmesini sakıncalı bulduğu ailesi, kızı daha iyi tedavi edilsin diye Mersin'de bir hastaneye götürmüştü.

N.E'nin koruma altında tutulan annesi, kızıyla görüşebilmek için talepte bulundu. N.E de hakkındaki koruma kararının kaldırılmasını isteyince Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Siirt Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu.

Başvuruda hem N.E. hem de kardeşi için 5395 sayılı çocuk koruma kanunu kapsamında verilen bakım tedbirinin kaldırılması istendi. Talebi yerinde gören mahkeme, aynı kanunun 3. ve 8. maddelerine dayanarak koruma kararını kaldırdı.

Kararın, çocukların annesi, dayısı, N.E'nin nişanlısıyla yapılan görüşmeler ve hazırlanan sosyal hizmet raporlarının uygun olması ve can güvenliği tehlikesinin bulunmaması nedeniyle alındığı öğrenildi.

Ailenin avukatı Ali Özel, şu açıklamayı yaptı:

"Bu karar doğrudur, haklıdır, yaşanmış bir olaydan dolayı ailenin parçalanması gibi çok daha vahim sonuçlar doğrulabilecek bir olayın önüne geçilmiştir. Zaten kararın doğruluğu da babanın ailesini sahiplenerek, annesiyle birlikte kızı ve küçük kardeşini tedavi amacıyla Mersin iline götürmesi ve özel bir hastanede tedavisini sağlamak için uğraş vermesinden bellidir."

17 yaşındaki N.E'nin Mersin'de tedavisi sürüyor. Genç kız, tamamen iyileştikten sonra ailesiyle yaşamaya devam edecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...