Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ile Emek Partisi'nin Aksaray'daki İstanbul İl Başkanlığında bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"ARKADAŞLARIMIZ ŞU ANDA ADA'DALAR"

Bir soru üzerine İmralı heyetinin uzun süre sonra bugün Ada'ya gittiği bilgisini veren Demirtaş "Şu anda Ada'dalar arkadaşlarımız. Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan, İdris Baluken, Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık arkadaşımızdan oluşan heyet İmralı Adası'ndalar. Akşama doğru görüşmelerini tamamlayıp döndüklerinde muhtemelen bugün veya yarın bir açıklama yaparlar. Orada durum nedir, hangi aşamaya gelinmiş? Heyetimiz geldikten sonra ancak sizlerle paylaşabiliriz" dedi.

"TOPLUM İÇİNDE CİDDİ SORUNLAR YARATACAK PAKET"

İç güvenlik paketinin ertelenmesiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Selahattin Demirtaş, "Önümüzdeki haftaya ertelendi' diyorlar ama inşallah sonsuza kadar ertelenir. Biz o güvenlik paketinin parlamentodan geçmemesi için muhalefet olarak iç tüzükten kaynaklı ne kadar imkanımız varsa sonuna kadar kullanırız. Türkiye'yi zora sokacak, toplum içinde ciddi sorunlar yaratacak pakettir. Güvenlik yaratacak değil, güvensizlik yaratacak bir pakettir. Hükümet umarım bu yanlıştan döner. Bu erteleme hayırlara vesile olur ve bir daha gündeme gelmez diye temenni ediyorum" diye konuştu.

"BARAJI AŞACAĞIMIZA İNANIYORUZ"

Baraj tartışmalarıyla ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine Demirtaş, şunları söyledi:

"CHP, MHP yapar mı bilmiyorum. Ama biz iktidara gelirsek yapacağız. Barajı sıfıra düşüreceğiz. Onların düşürebileceğini hiç zannetmiyorum. Barajdan hepsi nemalanıyor. İsteseler bugün de yaparlar, geçici bir maddeyle, ilk seçimde uygulanır diyerek barajı düşürebilirler. HDP'nin seçim barajı altında kalacağını düşünüp korkuyorlarsa, bu onlar için korkunç bir durumsa ve bizi bu kadar seviyorlarsa, parlamentoda olmamızı çok istiyorlarsa, buyursunlar hemen yarın barajı düşürelim. Bu risk ortadan kalksın. Bizim dışımızda partiler de parlamentoya girebilsin.''

HDP'nin herhangi bir baraj sorunu olmadığını sözlerine ekleyen Demirtaş, "Barajı aşacağımıza inanıyoruz. Bütün çalışmalarımız, hazırlığımız o yöndedir. Halkın motivasyonu, desteği bunu gösteriyor. Bir demokrasi sorunu var bu ülkede, yüzde 1 oy alan bir partinin de parlamentoda temsil hakkı vardır. Baraj düşmediği sürece de temsilde adalet sağlanamıyor" dedi.

''BİZİM ARADIĞIMIZ MÜCADELE BİRLİĞİDİR''

Bütün toplumsal kesimlerle temasta olacaklarını söyleyen Demirtaş, "Seçim ittifakından çok mücadele birliğidir bizim aradığımız. Yeni yaşam tek partili yaşam değildir. Herkes HDP'li olsun, herkes HDP çatısı altında tek partiye dönüşsün, arayışı değildir" diye konuştu.

"GÖRÜŞME TALEP EDEN HERKESLE GÖRÜŞEBİLİRİZ"

CHP'nin bazı sol partilerle temas halinde olduğunu, kendilerine de böyle bir görüşme talebi gelmesi durumunda taleplerinin ne olacağını soran bir gazeteciye Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ise, "Görüşme talep eden herkesle görüşebiliriz. CHP ile de görüşmüş olsak Türkiye'nin birikmiş demokrasi problemlerini işaret ederek, ortak mücadele platformuna onları da çağırırız " dedi.