5 kişiyi öldüren 8 kişiye 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet

Mardin Cezaevi önünde 3'ü çocuk, 2'si kadın 5 kişinin öldürüldüğü saldırıyla ilgili açılan ve güvenlik gerekçesiyle Çorum'da görülen davada, 6’sı tutuklu 11 sanığın yargılanması tamamlandı. Mahkeme heyeti, 8 sanık hakkında 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Haberler - DHA 09.10.2015 - 21:37

5 kişiyi öldüren 8 kişiye 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet

Mardin'de  2013 yılı eylül ayında cezaevindeki yakınlarını ziyarete gelenlerin üzerine uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu 3'ü çocuk 2'si kadın 5 kişinin ölümü ile sonuçlanan olayın ardından 6'sı tutuklu 11 kişinin yargılanması güvenlik nedeniyle Çorum'a alındı.

Çorum 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına tutuklu sanıklar A.E. (16) ile Abdulkadir Erkan (40), Mehmet Sıraç Erkan (35), Mehmet Masum Erkan (26), Diyaeddin Erkan (20) ve Abdulselam Erkan (29) hazır bulundu. Tutuksuz sanıklar Ramazan Erkan (54), Hasan Erkan(45), Mehmet Emin Erkan (46) ve Mehmet Erkan (25) ile Cevzat Dağ (38) ise duruşmaya gelmedi.

Sanıklardan A.E.'nin yaşının küçük olması nedeniyle kapalı görülen duruşmaya, kimse alınmadı. Duruşmada son kez sanıklarla avukatlarına söz veren mahkeme heyeti, kararı açıklamak üzere duruşmaya ara verdi. Yaklaşık 20 dakikalık aranın ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Abdulkadir, Mehmet Sıraç, Mehmet Masum, Diyaeddin ve Abdulselam Erkan ile tutuksuz sanıklar Ramazan, Hasan ve Mehmet Emin Erkan'ın, "Tasarlayarak, kan gütme saikiyle çocuğu veya beden, ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürme" suçundan 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, tutuklu sanık A.E'nin de 5'er kez 24 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Tutuksuz sanıklardan Cevzat Dağ'ın da 2 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar veren mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan Mehmet Erkan'ın da tüm suçlardan beraatine karar verdi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan tutuksuz sanıklar hakkında da yakalama kararı çıkartıldı.

Sayfa Yükleniyor...