50 milyon seçmen oy kullanacak

Türkiye, 40 gün sonra referandum için sandığa gidiyor. Kimlik belgelerinde  TC kimlik numarası  yazmayan seçmenler oy kullanamayacak.

03.08.2010 - 16:49

50 milyon seçmen oy kullanacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em, referandumla ilgili açıklamalar yaptı.

YSK Başkanı Em, 12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilecek referandumda 49 milyon 446 bin 269 seçmenin 151 bin 546 sandıkta oy kullanacağını, sandıklarda 1 milyon 61 bin 137 kişinin görev yapacağını açıkladı.

Sandığa gidecek seçmenlerden 24 milyon 385 bin 321'i erkek, 25 milyon 60 bin 948'i kadın. Bir sandıkta 400 ile 420 oy kullanılabilecek.

Seçmenin hangi kimlik kartıyla oy kullanabileceği hakkında da bilgi veren YSK Başkanı, şu noktalara dikkat çekti:

''Seçmen kimliğinin tespitinde esas olacak belgeler şunlar, bir defa kimlik belgesi TC kimlik numarasını taşıyacak. Artık kimlik numarasına dayalı olarak biz bütün tespitlerimizi yapıyoruz. Nüfus cüzdanı, eğer seçmen vatandaşlarımız eski kanunun yürürlüğünden önceki nüfus cüzdanları varsa kimlik numarası yoksa bunları bir an önce değiştirmeleri gerekir.

Resmi daire ve iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik belgeleri ama yine kimlik numarası olacak. Pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi ve avukatlık kimlik belgesi gibi, kimlik numarası, soğuk damgası olacak, yani seçmenin kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli de olacak. Bu nitelikteki belgeyle seçmen, sandık kurulu başkanına gittiğinde oyunu kullanacak.''

Belediye ve muhtarlıkların verdiği kimlik belgeleriyle oy kullanılamayacak.

Yurtiçinde muhtarlık askı listelerinin 9 Haziran 2010'da askıya çıkarıldığını ve 22 Haziran 2010'da askıdan indirildiğini söyleyen Em, yurtdışı seçmen kütüğünü ise internet ortamında ilan ettiklerini ve her iki kütüğü 3 Temmuz 2010 tarihi itibarıyla kesinleştirdiklerini ifade etti. Em, ''Şu anda kütüklerimiz 3 Temmuz 2010 tarihi itibarıyla hem yurtiçi hem de yurtdışı kesinleşmiş durumdadır'' dedi.

Türkiye'de 28 Mart 2004'deki yerel seçimlerde seçmen sayısı 43 milyon 552 bin 931, sandık sayısı 173 bin 748; 22 Temmuz 2007'deki genel seçimde seçmen sayısı 42 milyon 533 bin 41, sandık sayısı 158 bin 700; 21 Ekim 2007'deki referandumda seçmen sayısı 42 milyon 629 bin 733, sandık sayısı 134 bin 700; 29 Mart 2009'daki yerel seçimlerde seçmen sayısı 48 milyon 6 bin 650, sandık sayısı 174 bin 902 oldu.
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ali Em, ''Halk oylamasına ilişkin haberler üzerine TRT'ye gerekli hatırlatmaları yaptıklarını'' ifade ederek, ''Yayınların dürüst ve tarafsızlığı çok önemli. Devlet kurumlarının gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyorum'' dedi.

Yurt dışı temsilciliklerinin yetersiz olması ve ilgili ülkelerdeki yasal mevzuatlar gereği yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin gümrük kapılarında oy kullanmasına karar verildiğini ifade eden Em, 25 gümrük kapısında toplam 98 sandıkta bugün oy kullanma işleminin başladığını ve saat 16.00 itibarıyla 900'e yakın vatandaşın oylarını kullandığını belirtti.

Ankara'da Yurt Dışı Merkez İlçe Seçim Kurulunun oluşturulduğunu, Yurt Dışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı seçmenlere ilişkin işlemlerin buradan yürütüleceğini anlatan Em, söz konusu kütüğe kayıtlı 2 milyon 556 bin 335 seçmenden, 2 milyon 88 bin 530'unun sadece ülke ve şehir adresinin, 467 bin 804 seçmenin de açık adresinin belli olduğunu vurguladı.

Em, gümrük kapılarında oy kullanacak seçmenlerin Yurt Dışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı olmaları ve pasaportlarıyla oy kullanabileceklerine işaret etti.

Anayasa değişikliklerine ilişkin olarak TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler ile cumhurbaşkanına ''Anayasa değişikliklerinin açıklanması ve tanıtılması amacıyla'' propaganda hakkı tanındığını anlatan Em, propaganda ve yasakların 5 Eylül 2010 tarihinde başlayacağını hatırlattı.

Ali Em, halk oylamasında kullanılacak oy pusulalarının basımına 9 Temmuz 2010 tarihinde başlandığını ve 12 Ağustos 2010'da basımın bitirileceğini ve pusulaların il ve ilçe seçim kurullarına dağıtılacağını ifade ederek, oy pusulası için 70 ton filigranlı kağıt kullanıldığını 50 milyon 965 bin 853 adet de oy zarfının seçim kurullarına gönderildiğini söyledi.

PARMAKLAR BOYANMAYACAK
Yurt dışı ve yurt içi seçmen kütükleriyle mükerrer oy verme işleminin önleneceğini belirten Em, seçmenlere ilişkin tüm işlemlerin kontrol altında olduğunu, mükerrer oy kullanma şikayeti olmayacağını ve halk oylamasında parmakların boyanması uygulamasına son verileceğini kaydetti.

YSK Başkanı Ali Em, halk oylamasının tüm maliyetinin de 154 milyon 989 bin 528 TL olduğunu ifade etti.

Em, sandık kurullarında çalışanların görevlerine gelmemesi halinde bunun yasal yaptırımı olacağını, bu kişilere idari para cezası verileceğini belirtti.

Halk oylamasında sandık ve seçmen güvenliği konusunda İçişleri Bakanlığı ile gerekli yazışmaları yaptıklarını anlatan Em, İçişleri Bakanlığının valiliklere genelge göndererek, valiliklerin gerekli önlemleri almaları konusunda uyarıldığını söyledi.

''TRT'YE GEREKLİ HATIRLATMAYI YAPTIK''
Em, bir soru üzerine, ''Halk oylamasına ilişkin haberler üzerine TRT'ye gerekli hatırlatmaları yaptıklarını'' ifade ederek, ''Yayınların dürüst ve tarafsızlığı çok önemli. Devlet kurumlarının gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyorum. Yazılı ve görsel basının da bize bu konuda yardımcı olmasını istiyorum. Vatandaşın iradesinin sandığa yansıması için YSK olarak gerekli hassasiyeti gösteriyoruz'' dedi.

Halk oylamasına ilişkin olarak basın-yayın organlarının yayınlarını Radyo ve Televizyon Üst Kurulu aracılığıyla takip ettiklerini kaydeden Em, yayınları nedeniyle uyarılacak basın organlarına hakkında bir karar verildiğini, kararın imza aşamasında olduğunu belirtti.

Ali Em, başka bir soru üzerine de halk oylamasında da daha önceki seçimlerde kullanılan SEÇSİS sistemini kullanılacağını anımsatarak, ''Sisteme ilçeden veri giren kişi hata yaptıysa sonuç bize de yanlış geliyor, ama sandıklarda ıslak imzalı tutanaklar var. Parti görevlileri tutanak ile sistemdeki sonuçları karşılaştırsın, varsa hata itiraz haklarını kullansınlar. SEÇSİS ile kimsenin hak kaybı yok, kimsenin şüphesi olmasın. Dışarıdan da sisteme giremezler'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...